Praha Jeruzalém

"Pracujeme velmi tvrdě" na mírovém plánu Blízkého východu, říká americký ambasador.
Trumpovi  velvyslanci Jason Greenblatt, David Friedman a Jared Kushner se setkali s premiérem Benjaminem Netanjahuem v Jeruzalémě 21. června 2017. (Matty Stern / Velvyslanectví USA Tel Aviv)
Americký velvyslanec v Izraeli David Friedman řekl, že Trumpova vláda "pracuje velmi tvrdě" na izraelsko-palestinském mírovém plánu a že více informací bude poskytnuto v "několika měsících".


Od: JNS.org
V rozhovoru s JNS.org, americký velvyslanec v Izraeli David Friedman v neděli v noci potvrdil zprávu, že tým Trumpovy administrativy připravuje izraelsko-palestinský mírový plán.
"Pracujeme na tom velmi tvrdě," řekl Friedman o mírovém návrhu Blízkého východu v rozhovoru na každoroční večeři ocenění amerických sovětských organizací (ZOA) v New Yorku. "Je těžké se k tomu vyjadřovat, když jsme uprostřed, protože je to choulostivé." Dodal, že další informace o plánu budou zveřejněny v "několika měsících".
Friedman je ve čtyřčlenném týmu, který vypracoval návrh, spolu se zetěm prezidenta Donalda Trumpa a vedoucím poradcem Jareda Kushnerem, zvláštním zástupcem pro mezinárodní vyjednávání Jasonem Greenblattem a zástupkyní poradkyně pro národní bezpečnost Dinou Powellovou. New York Times v sobotu oznámil, že tým konzultuje s generálním konzulátem USA v Jeruzalémě Donaldem Blomem, stejně jako dalšími z ministerstva zahraničí a Rady pro národní bezpečnost.
Velvyslanec byl mezi oceněnými na nedělní akci ZOA. Friedman řekl shromážděným, že zatímco USA jsou "národem mého narození, národem mého občanství," Izraelem "je národ mé víry (a) žádný loajální Američan se nemusí omlouvat za to, že miluje Izrael a naléhá na naši vládu, aby ji podpořila. Podpora Izraele je klíčovou americkou hodnotou."
USA "obrátily stránku" ve vztahu k Izraeli
Dodal: "Vláda Spojených států zachází s Izraelem způsobem, jakým si zaslouží zacházet: jako s kritickým strategickým a důvěryhodným spojencem v jednom z nejtěžších sousedství světa. Předseda vlády Benjamin Netanjahu a já  souhlasíme s tím, že jsme otočili stránku  vztahů mezi Izraelem a Spojenými státy. Je to změna k lepšímu."
Bývalý tiskový tajemník Bílého domu Sean Spicer nabídl jiný pohled a řekl, že "velký závazek" charakterizující současnou podporu USA pro židovský stát je "nikoli nutně partyzánská záležitost".
"Čím více se Blízký Východ stává předmětem zvýšené aktivity, tím víc, že Spojené státy uznávají důležitost Izraele a toho, že musíme na obou stranách uličky stát silně s nimi," řekl Spicer JNS.org. "Na konci dne, když se podíváte na postavení vlády USA na obou stranách uličky, myslím, že nadále vidíte vytrvalou podporu toho, co potřebujeme dělat jako vláda, abychom pomohli Izraeli a podpořili ho."  

14. 11. 2017 14:10 215 Daniel Žingor

Klíčová slova

Buďte v obraze

Přihlaste se k zasíláni novinek emailem