Praha Jeruzalém

Abbás údajně do konce tohoto měsíce na Valném shromáždění OSN prohlásí oblasti, které jsou pod kontrolou PA "okupovaným státem".

Od: World Israel News

Po odmítnutí pokusů o oživení mírových jednání hledají Palestinci další způsoby, jak prosazovat svou státnost a vést diplomatickou válku proti Izraeli.

Deník Izrael Hayom, citujíce své arabské zdroje, ve středu oznámil, že palestinská samospráva (PA) Mahmúda Abbáse vyhlásí do konce tohoto měsíce na Valném shromáždění OSN oblasti pod kontrolou PA "okupovaným státem".

Palestinci již tento plán probírali.

Ve zprávě je zmíněno vyjádření vysokého představitele Organizace pro osvobození Palestiny (PLO), který měl uvést, že Abbás informoval představitele PLO o svém úmyslu vyhlásit státnost na fóru světových vůdců. Takové oznámení by mohlo zahrnovat prohlášení o nezávislosti, ústavu zakládající palestinskou demokracii a práva, palestinskou měnu a zřízení dalších palestinských velvyslanectví.

Valné shromáždění OSN by o tomto mohlo hlasovat a uznat "Palestinu" za "okupovaný stát".

Vysoký představitel izraelského ministerstva zahraničí minulé září pro Al-Monitor řekl, že Palestinci nemohou legálně změnit svou definici na "stát" bez rezoluce Rady bezpečnosti OSN o založení státu.

Také řekl, že Izrael má dostatečný vliv na situaci v oblasti palestinské bezpečnosti, aby přesvědčil Abbase, aby se takového kroku zdržel.

Kdyby došlo k hlasování Rady bezpečnosti OSN Spojené státy by jistě takovouto rezoluci vetovaly, což by tuto záležitost posunulo do oblasti pouhé deklarace před Valným shromážděním OSN.

Středeční zpráva citovala izraelský zdroj, který řekl, že takovýto palestinský jednostranný krok by znamenal, že PA odstupuje od mírových dohod z Oslo z roku 1994 a činí je tak neplatné.

Palestinci také vyvíjejí tlak a diplomatické úsilí ve Valném shromáždění OSN, v Radě bezpečnosti OSN a Mezinárodním trestním tribunálu (ICC), jakož i v jiných mezinárodních organizacích, aby jednostranně prosadili palestinskou státnost a zároveň obešli diplomatickou dohodu s Izraelem.

 

05. 09. 2018 07:45 48 Daniel Žingor Zdroj: World Israel News

Klíčová slova

Buďte v obraze

Přihlaste se k zasíláni novinek emailem