Praha Jeruzalém

Agentura OSN byla nucena evakuovat deset svých nejvyšších představitelů z pobřežní enklávy, když jim, jejich vlastní zaměstnanci, hrozili smrtí.

Od: World Israel News

Palestinská agentura UNRWA, na základě důvěryhodných zpráv o ohrožení jejich bezpečnosti, pomohla v pondělí deseti mezinárodním vysokým představitelům k útěku z pásma Gazy.

Izraelská mediální stanice Ynet uvedla, že UNRWA podnikla tyto kroky poté, co jejím představitelům bylo, po oznámení o velkých propouštěních vyžadovaných masivními škrty USA, které snížily své příspěvky o milióny dolarů a oficiálně ukončily americkou podporu tomuto orgánu OSN, výhrožováno zabitím.

Výhrůžky byly údajně vysloveny vlastními nespokojenými zaměstnanci agentury, jejíž představitelé byli následně z Gazy přes Erez Crossing evakuováni a to i přes to, že tento přechod byl kvůli svátku Sukkot oficiálně uzavřen.

Zatímco zástupce vedoucího UNRWA je stále v Gaze, Ynet oznámil, že více zdrojů naznačuje další možné evakuace.

Později v pondělí UNRWA potvrdila, že “dočasně odvolala" z Gazy členy svého mezinárodního personálu a to "po řadě znepokojivých bezpečnostních incidentů, které zasáhly její zaměstnance v pásmu," informoval Times of Israel.

Spojené státy nedávno zrušily svůj roční příspěvek UNRWA ve výši 350 milionů dolarů, což bylo zapříčiněno především odmítnutím Palestinců jednat o mírové dohodě s Izraelem a obviněním, že agentura výrazně navyšuje počet palestinských "uprchlíků", kterým pomáhá.

Zatímco se ostatní země snaží vylepšit rozpočtový schodek UNRWA, nedostatek finančních prostředků donutil agenturu, aby zrušila 113 pracovních míst a dalším 584 změnila úvazek. Zaměstnanci UNWRA v pásmu Gazy na tyto kroky v pondělí odpověděli protesty.

UNRWA čelí obecné kritice, protože ve svých učebních osnovách a učebnách povoluje vyzdvihování antisemitismu a nenávisti vůči Izraeli a za pomoc teroristické skupině Hamas, která kontroluje pásmo Gazy.

 

01. 10. 2018 21:36 107 Daniel Žingor Zdroj: World Israel News

Klíčová slova

Buďte v obraze

Přihlaste se k zasíláni novinek emailem