Praha Jeruzalém

Omán je připraven pomoci Izraeli a Palestinské samosprávě vyřešit jejich vzájemné rozdíly, řekl ministr zahraničí Yousef Bin-Alawi Bin-Abdullah. Bin-Abdullah to řekl den poté, co předseda vlády Binjamin Netanjahu navštívil Omán. Omán, řekl, když hostil Netanjahua a jeho manželku, by mohl sloužit jako most mezi PA a Izraelem a pomoct odvrátit kritiku arabského světa od této země.

Autor: Dov Benovadia

"Izrael je realitou Blízkého východu a každý to ví. Celý svět to uznává a je na čase, abychom to všichni zohlednili při určování své politiky," řekl, podle Channel Ten, Bin-Abdullah v sobotu v Bahrajnu. Na této konferenci vyjádřil ministr zahraničních věcí Bahrajnu Khaled Bin-Ahmed Al-Khalifa podporu názorům Bin-Abdulláha a dodal, že i jeho země je připravena pomoci. Oba uvedli, že mírový (zatím nezveřejněný) plán USA, je dobrou startovní čarou pro začátek vyjednávání. Saúdský ministr zahraničí na druhou stranu uvedl, že jeho mírový plán z roku 2002 byl tou nejlepší příležitostí k urovnání situace.

Netanjahu se v pátek vrátil z jednodenní cesty po Ománu, kde se, po návštěvě konference o inovacích, setkal s vládnoucím sultánem Qaboosem Bin-Sa'idem. Během tohoto setkání Bin-Sa'id uvedl, že jeho země je jednou z "několika sousedních zemí, které podávají Izraeli ruku a normalizují vztahy s ním." Ve společném prohlášení uvedli, že "diskutovali o způsobech, jak pokročit v mírovém procesu na Blízkém východě a projednali řadu otázek společného zájmu o dosažení míru a stability na Blízkém východě."

Saúdská média v sobotu připomenula masivní raketový útok Islámského džihádu během páteční návštěvy Netanjahua v Bahrajnu. Podle této zprávy byl raketový útok objednán Íránem, ten naopak tuto návštěvu odsoudil. "Sionistická entita se snaží rozdělit muslimské národy," uvedl Teherán ve svém prohlášení. "Muslimské země to nesmí dovolit, neboť by to v tomto regionu vytvořilo nové problémy."

 

28. 10. 2018 22:19 170 Daniel Žingor Zdroj: HAMODIA

Klíčová slova

Buďte v obraze

Přihlaste se k zasíláni novinek emailem