Praha Jeruzalém

Ředitel izraelské kontrarozvědky Shin Bet sdělil výboru Knessetu, že jeho bezpečnostní služba v uplynulém roce zmařila 480 "významných" útoků.

Autor: David Isaac, World Israel News

"Situace v palestinském sektoru byla v minulém roce velmi nestabilní," uvedl Nadav Argaman, ředitel izraelské bezpečnostní služby Shin Bet, na setkání Výboru pro zahraniční věci a obranu Knessetu.

Argaman řekl, že jeho agentura v minulém roce zmařila 480 "významných" teroristických útoků v Judsku a Samaří. Popsal situaci v těchto oblastech jako složitou, "protože na povrchu je klid, ale pod ním to bublá a vře."

Shin Bet se podařilo zabránit 480 útokům. Byly to střelecké útoky (280), útoky automobilem nebo nožem (101), útoky výbušninami (76), únosy (7) a sebevražedné útoky (6).

Hamas se snaží plnou silou přenést útoky do Judska a Samaří a dodal, že kromě těchto 480 útoků, Shin Bet zabránila 590 útokům osamělých vlků a rozbila 219 buněk Hamasu.

"Toto je velké číslo, které ukazuje na teror pod povrchem. V důsledku našeho úsilí se velké množství útoků nezdařilo," řekl Argaman.

Útoky osamělých jednotlivců se staly rostoucí hrozbou nejen v Izraeli, ale i na celém světě. V roce 2010 pak ředitel CIA Leon Panetta uvedl, že takové útoky by se mohly stát "hlavní hrozbou pro" USA. K řešení těchto typů útoků Argaman řekl, že jeho agentura používá kombinaci sociálních médií, informátorů a algoritmus, který identifikuje rodinné vazby.

V prosinci 2017 Argaman řekl výboru, že Shin Bet zastavila 1100 takovýchto útoků osamělého vlka.

 

07. 11. 2018 05:26 138 Daniel Žingor Zdroj: World Israel News

Klíčová slova

Buďte v obraze

Přihlaste se k zasíláni novinek emailem