Praha Jeruzalém

Zástupce velvyslance Kataru přijel do Gazy s měsíčním grantem.

Autor: Elad Benari, 17.6.2019 3:07

Zástupce velvyslance Kataru v pásmu Gazy Khaled al-Hardan v neděli večer přijel do pásma Gazy a přivezl grant ve výši 25 milionů dolarů, který Katar každý měsíc Gaze poskytuje.

Náměstek velvyslance dorazil nejprve na křižovatku Erez, kde speciální peníze z Kataru převzal.

Do pásma Gazy přes křižovatku Erez vstoupil také velvyslanec Kataru Mohammed al-Emadi, aby tady sledoval distribuci těchto peněz, ta začne v pondělí v 8:00 ráno a bude pokračovat do 17:00.

Izrael nejdřív povolil dvě splátky ve výši 15 milionů dolarů. Peníze měly být rozdělovány v šesti splátkách, ale po střelbě na vojáka IDF teroristou z Gazy Izrael povolil i třetí.

Minulý měsíc přivezl Emadi do Gazy hotovost a ta byla rozdělena chudým rodinám. Katarské peníze bylo možné do pásma přivést po eskalaci, kdy teroristé z Gazy vypálili na jižním Izraeli asi 700 raket.

Zvi Yehezkeli, korespondent komentující pro Channel 13 News dění v arabském světě, v neděli řekl, že "katarské peníze převedené v pásmu Gazy na Hamas představují íránskou pomoc této palestinské teroristické organizaci, proto je Katar navzdory tomu, že je sunitským státem Perského zálivu na straně Íránu, nikoli Saúdské Arábie.“

"I když Izrael věří, že převody peněz pomohou dohodě s Hamásem, mýlí se. Hamas o dohodu nemá zájem, pouze využívá situace a dočasného klidu, aby se stal vojensky silnějším. Proto na hranicích s Gazou během pár týdnů očekávám další střety,“ pokračoval Yehezkeli.

 

17. 06. 2019 05:36 79 Daniel Žingor Zdroj: Arutz Sheva - Israel National News

Klíčová slova

Buďte v obraze

Přihlaste se k zasíláni novinek emailem