Praha Jeruzalém

„Zlikvidovali jsme jednoho velitele; při Intifadě bychom jich zabili 5 denně.“

Od: Arutz Sheva, 14.11.2019 13:15

Yitzchack Ilan, bývalý ředitel zpravodajské služby Shin Bet, promluvil pro Radio 103FM.

„Toto kolo bylo opravdu bizarní, zabili jsme velitele střední úrovně a byli zasaženi stovkami raket, aniž bychom odpovídajícím způsobem zareagovali. A skončilo to ještě bizarněji.“

Jak jsme tedy měli reagovat?

„Můj názor je takový, že každý, kdo střílí rakety na civilisty, je válečným zločincem, a podle toho by s ním mělo být zacházeno. Buď by měl být zatčen a strávit dlouhou dobu ve vězení, nebo by měl být zlikvidován.“

Bylo zabito 25 členů Islámského džihádu.

„Mělo jich být zabito 2 500, to by byla odpovídající reakce.“

Nesouhlasíte se zdůvodněním vlády, že rozsáhlejší akce s velkým množstvím mrtvých by Hamas přivedla k roztočení kola násilí?

„Izrael a IDF by samozřejmě měli ukončit tuto směšnou ságu, při níž civilisté nemohou v noci spát.“

Lze to zastavit vojenskými prostředky?

„Samozřejmě, pokud by Gaza byla podmaněna, stejně jako Judea a Samaří, které jsme od teroristů očistili. Byl jsem velitelem Shin Bet v Samaří během operace Ochranný štít (operace z roku 2002 v reakci na 2. Intifádu), a tady jsme museli vládu přesvědčit, že jediný způsob, jak zastavit teroristické útoky z Judeje a Samaří, je rozsáhlá operace, nikoli chirurgické údery.“

Otázkou pak zůstává, kolik nás to stojí?

„Izrael platí za tato kola násilí katastrofální cenu. V tomto nám vyrostou traumatizované děti. Co se stane, až vyrostou a odejdou do armády? Co s nimi budou dělat sirény a jak budou reagovat? To je nepřijatelné. Představte si, jak by reagovali Američané na rakety vypálené z Mexika nebo jak by reagovalo Rusko na rakety vypálené z Číny nebo Mongolska.“

Ale my nejsme globální velmoc.

„Jsme lokální velmoc.“

Když jste byli v Shin Bet a navrhli jste svůj přístup, kdo nesouhlasil a proč?

„Stejně jako tenkrát u operace Obranný štít tu jsou i dnes generálové, kteří s operací nesouhlasili – tenkrát stejně jako dnes. Mluvili o ceně, smrti vojáků a Palestinců, říkali, že prolévat jejich krev je zbytečné. Tak co tedy? K čemu máme IDF? Mají snad naši civilisté hájit armádu nebo opak? Všichni jsme se zbláznili! Dnes je kladen důraz na to, že kdo nás napadne, bude napaden. To znamená, že počkáme, až budeme napadeni, abychom zareagovalili. Pro tohle platíme ročně 70 miliard šekelů na daních? Náčelník generálního štábu se objeví v televizi a říká, že nechceme eskalaci. Kdo se ho na to ptá? Je tady přece k tomu, aby poslouchal rozkazy a dělal to, co je mu uloženo. K čemu může být dobrý takovýto výrok náčelníka generálního štábu?

Jedním z ústředních momentů tohoto kola bylo to, že Hamas chtěl příměří a chtěl ho tak moc, že ani Islámskému džihádu nepomohl.

„Nemám ponětí, proč se toho Hamas nezúčastnil. Poslední dva dny byly opravdu bizarní.“

Pracovali jste na cílených atentátech. To vypadá jako složitá operace.

„Ale vůbec ne, v průběhu intifády jsme prováděli 5 takových operací denně. Dokonce si pamatuji jména těch, které jsme zabili.“

Strašíme tedy sami sebe?

„Zabili jsme velitele střední úrovně. Dřív jsme takové věci ani nezveřejňovali. Když jsme někoho museli zabít, udělali jsme to bez vytrubování do světa. V 2. Intifádě jsme zvítězili s obrovskými ztrátami na životech. Platili jsme ohromnou cenu a tvrdě dřeli. A dnes tady nemáme žádné rakety nebo sebevražedné atentátníky z Judeje a Samaří. Jak jsme to udělali? Pomáhal nám snad Abbás? Judea a Sumaří žijí v míru, protože je ovládla naše armáda.“

15.11.2019 06:10 Daniel Žingor342Zdroj: Arutz Sheva - Israel National News