Praha Jeruzalém

Izraelský premiér Ariel Sharon ukončil v pátek krátkou návštěvu Evropy. Dostalo se mu kritiky ze strany evropských představitelů, Spojených států a OSN za akce izraelské policie, která cíleně likviduje palestinské teroristy. V Paříži pochodovaly stovky protestujících ulicemi a skandovaly: Sharon, úkladný vrah. Po ukončení ranního setkání s francouzským premiérem Lionelem Jospinem, řekl Sharon reportérům, že věci byly vyloženy na stůl velice jasným způsobem a je zřejmé, že ne ve všech bodech se shodujeme. Dále však toto prohlášení nerozváděl.

Sharon dále řekl, že se pokoušel přesvědčit evropské představitele k vyvinutí masívního tlaku na Jásira Arafata aby zastavil palestinské násilí. Francouzský prezident Jacques Chirak však na Sharona naléhal, aby nediskreditoval palestinského vůdce s odůvodněním, že by to bylo kontraproduktivní pro mír.

Premiér Sharon nedávno ostrými slovy zaútočil na Arafata, přirovnal ho ke známému saudskému teroristovi Usama bin Ladinovi a nazval ho vrahem, patologickým lhářem a vůdcem teroristického gangu.

08.07.2001 00:00 37