Praha Jeruzalém

V neděli 28. října odpoledne zahájil palestinský terorista střelbu ze samopalu do lidí na rušné ulici v centru severoizraelského města Hadera. Čtyři Židé byli na místě zabiti a dalších 40 bylo zraněno, z toho tři těžce. Celkem 13 jich zůstalo v nemocničním ošetřování. Odpovědnost za masakr převzala organizace Islámský džihád.

K útoku došlo právě v den, kdy izraelská armáda začala opětné stahování z obsazených měst uvnitř Palestinské autonomie. Minulý týden vjela tanky do Betléma a Tulkarmu v rámci pátrání po vrazích ministra Zeeviho. Předtím vyzvala izraelská vláda palestinského vůdce Arafata, aby Izraeli vrahy vydal, ten to však odmítl. Izraelská televize vysílala v sobotu záznam Arafatova projevu v Gaze. Bojujte dál, rozhodně a pevně, vyzval v něm Palestince.

V průběhu minulého týdne Palestinci opět ostřelovali jeruzalémskou čtvrť Gilo. Minometné střely dopadaly na židovské vesnice v pásmu Gazy a izraelská vojenská stanoviště byla ostřelována protitankovými granáty. Izraelská armáda zatkla 6 Palestinců v oblasti Nablusu, většinou příslušníků Lidové fronty za osvobození Palestiny. Při přestřelce s izraelskými vojáky byli zabiti dva příslušníci elitní Arafatovy Síly 17, z nichž jeden byl hledán za vraždu dvou telavivských obchodníků v lednu tohoto roku.

Jerusalem Post

29.10.2001 00:00 11