Praha Jeruzalém

V neděli 5. listopadu odpoledne, v době dopravní špičky v první pracovní den v týdnu zahájil palestinský vrah střelbu na plný autobus v Jeruzalémě. Zastřelil 14letého chlapce a 16letou dívku, kteří byli na cestě ze školy, a zranil na 50 dalších lidí. Duchapřítomnost hlídkujících policistů zabránila ještě větší tragédii. Dva devatenáctiletí příslušníci pohraniční policie, jeden hoch a jedna dívka, se rozběhli k autobusu, když uslyšeli střelbu, a snažili se střelce co nejrychleji zneškodnit.

K atentátu došlo, když autobus číslo 25 zastavil na červenou na křižovatce French Hill na severním okraji Jeruzaléma. Terorista stojící na chodníku začal střílet ze samopalu jako šílený ze vzdálenosti asi pěti metrů a do autobusu vyprázdnil celý zásobník, než jej policisté zastřelili. K odpovědnosti se přihlásila skupina Islámský džihád. Arafatova Palestinská autonomie tentokrát útok odsoudila a oznámila, že její bezpečnostní složky dostaly příkaz organizátory útoku najít a zatknout.

Dotčená křižovatka byla v letošním roce již několikrát terčem útoků, proto je nepřetržitě pod policejním dohledem. Rušnou křižovatku mnohaproudových silnic však není možné úplně obklíčit. Nachází se v blízkosti palestinských území a denně tudy projde do města na 180 000 Arabů.

05.11.2001 00:00 26Zdroj: ICEJ ČR

Klíčová slova