Praha Jeruzalém

Regionální rada Pardubického kraje nedoporučila, aby v připravované brožuře, která má informovat o význačných osobnostech kraje, bylo uvedeno jméno Oskara Schindlera. Tento sudetský průmyslník se narodil ve Svitavách a za války zachránil stovky Židů od jisté smrti, jak zvěčnil ve svém filmu Schindlerův seznam Steven Spielberg.

45členné zastupitelstvo schválilo již dříve 25 osobností pocházejících z Pardubicka, mezi nimiž jsou i hudební skladatelé Bedřich Smetana a Bohuslav Martinů. Rada, která měla poradní funkci, při zvažování dalších jmen Schindlera nedoporučila. Podle mluvčí rady Zajíčkové byly osloveny různé instituce a odborníci, jejichž názor na zařazení Schindlera byl z 90 % negativní.

Schindlerovo rodné město Svitavy odhalilo v roce 1994 nedaleko domku jeho rodičů pamětní desku. Do brožury jej nominovalo svitavské muzeum. Svitavský historik Radoslav Fikejz je toho názoru, že pro vypuštění Schindlerova jména se silně zasazovala komunistická lobby. Starosta Václav Koukal řekl, že neví, čím bylo rozhodnutí vyvoláno. Dodal však, že si umí představit, že Schindler může být pro některé Čechy kontroverzní postavou, protože byl členem nacistické strany.

Karel Janíček, AP (převzato z Jerusalem Post)

05.02.2002 00:00 25