Praha Jeruzalém

Úřad ministerského předsedy Ariela Šarona informoval, že předseda palestinské samosprávy Jásir Arafat osobně schvaloval financování aktivit Tanzimu (frakce hnutí Fatah) s vědomím, že budou použity k financování teroristických útoků. Informace pochází od tajné služby Šin Bet, která vyšetřuje Marwana Barghoutiho, vůdce Fatahu v oblasti Západního břehu Jordánu, a jeho pomocníky, zadržené při nedávných vojenských operacích. Jejich výpověď podepírají i dokumenty zajištěné během operace v různých úřadech palestinské samosprávy.

Organizace užívala byrokratický mechanismus, kdy Palestinci, žádající podporu na nákup zbraní pro teroristické buňky, museli vyplnit podrobný formulář, k němuž Barghouti přiložil doporučení, podepsal jej, a předal Arafatovi. Bez ohledu na výši sumy vyžadovala každá žádost Arafatovo schválení; prostředky byly přiděleny až poté.

Další vyšetřovaný, Nasser Awis, hlava Fatahu v Samařsku, byl zodpovědný za nábor, vyzbrojování a rozmisťování teroristů, jejichž seznam předkládal Barghoutimu, který je opět nechal schválit Arafatem. Awis přiznal zodpovědnost za množství teroristických útoků, jejichž výsledkem bylo jen za tento rok dvanáct mrtvých. V podobném duchu vypovídají i ostatní Barghoutiho spolupracovníci.

Palestinská samospráva zatím k této kauze nevydala žádné prohlášení, kromě stále opakovaného odmítání podílu Arafata na organizaci teroru. Barghouti však byl blízkým spolupracovníkem Arafata ve stejném hnutí a tak lze příjem podpory přirozeně očekávat.

03.05.2002 00:00 6