Praha Jeruzalém

Ve 42-stránkové zprávě vydané OSN byl Izrael zproštěn nařčení, že v rámci protiteroristické operace Obranný štít spáchal v utečeneckém táboře v Džanínu masakr civilního obyvatelstva. Zpráva, vypracovaná původně z podnětu Arabských představitelů k dokázání válečných zločinů Izraele, odsuzuje palestinské ozbrojence kvůli jejich působení uvnitř tábora. Před tímto prohlášením byla již v květnu vydána jedna zpráva, která podezření vyvracela. Vypracovalo ji shromáždění prezidentů hlavních amerických židovských organizací.

Ve čtyřstránkovém shrnutí zprávy OSN je Izrael kritizován zejména za své vojenské operace na Západním břehu a podmínky, jimiž omezuje Palestince. Izrael se prostřednictvím své mise v OSN ohradil s tím, že akce vyplývají z potřeby sebeobrany před terorem.

Zpráva OSN sice neznamená přijetí izraelských argumentů v mezinárodním společenství, ale jasně ukazuje na sílu a lživost propalestinské propagandy, která zpočátku mluvila o pěti stech mrtvých civilistů. Ve zprávě je také řečeno, že jak palestinské, tak izraelské zdroje přiznaly přítomnost dvou set ozbrojených členů al-Aksy, Tanzimu, Hamásu a Islámského džihádu, kteří měli v uprchlickém táboře základnu, z níž operovali.


02.08.2002 00:00 7