Praha Jeruzalém

Izraelské jednotky podporované tanky a vrtulníky zasahovaly v noci v utečeneckém táboře v Gaze. Palestinští ozbrojenci kladli tuhý odpor, na který vojáci odpověděli masivním útokem, po němž zůstalo deset Palestinců mrtvých. Pět teroristů ze skupiny Hamás roztrhal výbuch rakety vypálené z vrtulníku. Další dva byli palestinští policisté, kteří se zapojili do bojů. Mezi mrtvými byla jedna žena – civilistka. Palestinci typicky tvrdili, že většina mrtvých byli civilisté, protože civilistou je pro ně každý kdo nenosí uniformu, jakkoli je po zuby ozbrojen.

Operace byla cílena na zadržení teroristy, který stál za březnovým bombovým útokem na tank, při němž zemřeli tři vojáci. Jednotky tohoto teroristu nenalezly, ale zatkly jednoho z jeho bratrů a vyhodili do vzduchu jeho dům. Při této tříhodinové operaci nedošlo na izraelské straně k žádným ztrátám ani zraněním, i když chvílemi byla bitva vedena na vzdálenost kolem deseti metrů.

Jásir Arafat, kryjící teroristické skupiny, vyjádřil nad tímto útokem rozhořčení a reportérům řekl, že je tam každý den více zatčení a více vražd. Mluvil o izraelském terorismu a Šarona popsal jako „upíra“.

06.12.2002 00:00 8