Praha Jeruzalém

Při nočním přepadení auta vezoucího izraelskou rodinu byly zabity dvě izraelské dívky (7 a 5 let). Stalo se to na izraelském území, kam se palestinští teroristé dostali otvorem v hraniční zdi pro vodní tok v blízkosti Palestinci spravovaného města Kalkílye. Další dítě a děda byli lehce zraněni. K odpovědnosti se společně přihlásili Mučednická brigáda al-Aksá a Lidová fronta pro osvobození Palestiny.

K útoku došlo chvilku po setkání palestinského premiéra Mahmúda Abbáse s šéfy teroristických skupin v Pásmu Gazy. Abbásovi se sice nepodařilo přesvědčit je k uzavření příměří, ale rozhovory budou pokračovat v Káhiře, kam je Egypt plánuje pozvat, aby tam uzavřeli dohodu.

Izraelcům však dochází trpělivost – palestinská samospráva pouze mluví, ale nic nedělá pro donucení teroristů, aby zastavili činnost. Tím hrozí, že věc vezme do svých rukou Izrael.

Izrael je však ve své politice i přes zostřenou rétoriku zatím zdrženlivý. A ve snaze vyjít vstříc palestinské samosprávě ukončil akce cílených likvidací teroristů. Bude se však zaměřovat na „tikající bomby“, neboli teroristy v akci.

18.06.2003 00:00 1