Praha Jeruzalém

V neděli večer byli v Pásmu Gazy poblíž budov vedení palestinské samosprávy a základny Arafatovy elitní jednotky Force 17 zabiti střelbou z vrtulníku čtyři členové Hamásu. Armáda tak dala najevo, že si žádný terorista nemůže být jist, že na něj izraelští vojáci nezaútočí. Jeden ze čtyř zabitých, Ahmed Ajštáví, byl hlavou vojenského křídla Hamásu, skupiny Izzadin Kassam. Při střelbě bylo údajně zraněno deset lidí včetně dětí.

Útok přišel tři dny po podobné likvidaci jednoho z vůdců Hamásu Ismaila Abu Shanaba, jenž byl zabit v reakci na brutální úterní útok při němž v Jeruzalémě zahynulo 21 lidí.

Ministr obrany Šaul Mofaz předtím po poradě s nejvýznamnějšími poradci a nejvyššími důstojníky rozhodl pokračovat v protiteroristických akcích, protože palestinské vedení není schopno proti teroristům zasáhnout a všechna jeho dosavadní opatření byla povrchní, „pouze na oko“. Náčelník generálního štábu generálporučík Moše Ja′alon sdělil, že Izrael zasáhne radikální jádro teroristických skupin, jestliže toho nebudou schopni sami Palestinci.

25.08.2003 00:00 2