Praha Jeruzalém

Írán zvýšil svou podporu palestinským teroristickým buňkám, zvláště těm, které jsou napojeny na Tanzim, frakci Fatáhu. Buňkám této frakce v Tulkarmu, Džanínu a Náblusu, které nerespektují příměří vyhlášené politickým vedením Fatáhu, byly zaslány miliony dolarů.

Írán rovněž verboval do teroristických aktivit v konfliktu zraněné Palestince, kteří se léčili v Íránských nemocnicích; dále skrze charitativní organizace (nebo lidi cestující na teritoria) podporuje rodiny „mučedníků“.

Írán operuje skrze dva kanály: první je libanonský Hizballáh podporující izraelské Araby a druhým je Revoluční Garda mající styky s Tanzimem na Západním břehu a skupinami Výboru lidového odporu v Pásmu Gazy.

Mnohé z útoků spáchaných během příměří provedli členové Tanzimu spoléhající se na podporu z Íránu. Nejprominentnějším příjemcem však je Islámský džihád. Hamás si sice zachovává jistou nezávislost, ale v posledních letech se jeho vazby na Írán posílily. Hamás získává podporu zejména z charitativní a vzdělávací činnosti.

Islámský džihád a Hamás údajně čekají na „den poté“ – připravují strukturu skupin, nabírají nové členy, kupují zbraně a vyhodnocují své aktivity, aby po skončení příměří mohli udeřit naplno. Hamás v Pásmu Gazy očekává dodávku pašovaných zbraní z Egypta, zlepšuje své rakety Kassam a provádí vojenský výcvik rekrutů.

Od vyhlášení příměří byli zabiti tři Izraelci a jeden zahraniční dělník, dvacet civilistů bylo zraněno, došlo ke 118 přestřelkám a deseti minometným útokům na osady v Pásmu Gazy. Bezpečnostní složky zabránily provedení 36 teroristických útoků a zatkli přes 75 podezřelých. V současnosti hrozí podle bezpečnostních zdrojů asi 15 útoků, zejména v Samaří.

06.08.2003 00:00 2