Praha Jeruzalém

Většina Palestinců na Západním břehu a v Pásmu Gazy podporuje příměří, ale 78 procent respondentů si myslí, že to bude Izrael, kdo poruší je jako první. Výzkum byl proveden v rámci Programu rozvojových studií Univerzity Bir Zeit. 61 procent respondentů je pro prodloužení dočasného příměří o další tři měsíce. Ačkoli výzkum ukázal značnou míru přijetí myšlenky příměří a diplomatických cest řešení konfliktu, zároveň ukázal i podporu skupinám jako je Hamás a Islámský džihád. Kdyby se dnes konaly volby do palestinského zákonodárného výboru, tak by tyto teroristické skupiny dostaly dohromady 32 procent a Arafatova frakce Fatáh 29 procent.

Palestinci si tak nechávají podporou teroristů otevřená zadní vrátka pro případ, že by bylo třeba vystoupit proti Izraeli za pomoci násilí. Hlasy pro Hamás však ani zdaleka neznamenají hlasy pro sebevražedné útoky. Mnozí podporují Hamás jako protihráče palestinské samosprávy a jako duchovní podporu a organizaci zajišťující sociální služby.

Výzkum také ukázal posun směrem k zájmu o dosažení pluralističtější a demokratičtější společnosti: 83 procent respondentů podporuje myšlenku palestinské ústavy se stejnými právy pro muslimy i křesťany, muže i ženy.

Výzkumu se účastnilo 1200 Palestinců a statistická chyba je +/- 3%.

05.08.2003 00:00 2