Praha Jeruzalém

Valné shromáždění OSN překvapivě schválilo rezoluci požadující zastavení stavby bezpečnostní bariéry v Judsku a Samaří. Výsledek hlasování byl 144 pro a 4 proti při 12 absencích. Proti rezoluci hlasovaly Spojené státy, Izrael, Marshallovy ostrovy a Mikronésie. Patnáct členských států EU rezoluci podpořilo. Hlasování se zdržely tyto země: Austrálie, Burundi, Dominikánská republika, Ekvádor, Honduras, Malawi, Nauru,

Nikaragua, Papua Nová Guinea, Rwanda and Tuvalu. Rezoluce valného shromáždění nejsou podle mezinárodního práva závazné, ale vyjadřují vůli světového společenství. Tato volba ukazuje, že celý svět je proti Izraeli.

Rezoluce říká, že bariéra, jejímž primárním cílem je zabránit vstupu teroristů do Izraele, je v rozporu s mezinárodním právem, a dále, že by měl Izrael její stavbu „zastavit a zrušit“ – jinak řečeno Izrael má zeď strhnout.

Izraelský velvyslanec při OSN Dan Gillerman popsal rezoluci jako „pokořující frašku“ a odsoudil závěry evropských zástupců, že „izraelská bezpečnostní opatření jsou mnohem vážnější než vraždy páchané palestinskými teroristickými skupinami“.

Izrael rozhodnutí shromáždění neuposlechne a stavba bariéry bude nadále pokračovat v zájmu ochrany izraelských občanů, sdělil Ehud Olmert, zástupce premiéra Šarona.

22.10.2003 00:00 2