Praha Jeruzalém

Premiér Šaron konečně odhalil plán jednostranných kroků, které chce podstoupit v případě, že jednání s palestinskou stranou nebudou úspěšná. Součástí plánu je vytvoření pevné hranice mezi palestinským a izraelským územím, jíž by předcházela anexe některých palestinských území a likvidace židovských osad ležících za touto hranicí. Šaronův plán je možné chápat jako jasné ultimátum pro palestinskou stranu – Šaron chce ukázat, že Izrael není ochoten čekat na mír donekonečna, a také je přesvědčen, že oddělení sníží napětí mezi oběma stranami.

Plán byl, jak jsme již informovali, okamžitě odmítnut Palestinci, židovskými osadníky i Washingtonem. Palestinští představitelé jsou přesvědčeni, že uzavření Palestinců za zdí Izraeli mír nepřinese.

Osadnický výbor YESHA vydal prohlášení, že stažení se osadníků pouze podnítí „apetit vrahů a přinese zkázu sionismu“. Ostatně skupina Islámský džihád již ústy svého vůdce Nafíze Azzama označila Šaronův plán za vítězství – podle něj je změna izraelské rétoriky důkazem úspěšnosti povstání.

Pravicové frakce prozatím slíbily, že v izraelské vládě zůstanou, aby zabránily uskutečnění tohoto plánu, ale pokud koalice učiní nějaké kroky k odstranění osad, tak vládu opustí a Šaron se bude muset pro vytvoření nové vlády spolehnout na spolupráci Strany práce.

19.12.2003 00:00 2