Praha Jeruzalém

Izraelské tanky podporované vrtulníky ve středu podnikly první z vlny útoků proti palestinským teroristům v utečeneckém táboře Rafáh. Operace, zahájené po útoku v Ašdódu, při němž bylo zabito deset Izraelců, mají trvat tři týdny a kromě pozemních průniků a vzdušných zásahů mají zahrnovat i cílené zabíjení teroristů. V Rafáhu byli zabiti čtyři Palestinci, když jednotky vystřelily dvě rakety na dvě skupiny ozbrojenců připravujících bomby proti blížícím se vojákům.

V úterý večer vrtulníky vystřelily rakety na dům velitele Islámského džihádu ve městě Gaza. Velitel unikl s lehkými zraněními. ale další dva teroristé byli zabiti.

Podle izraelských představitelů je cílem takových akcí dát teroristům vědět, že uskutečnění plánu na jednostranné stažení není jejich vítězstvím, ale podle nejvyšších generálů je situace opačná: Izrael se stahuje pod palbou a teroristé vítězství stejně vyhlásí.

Stažení se Izraele z Pásma Gazy dává prostor pro nástup teroristů a město Gaza se v té souvislosti již stalo svědkem sílícího soupeření mezi palestinskou samosprávou a teroristy, když došlo za silného provozu k přestřelce mezi palestinskými policisty a ve voze jedoucími ozbrojenými teroristy skupiny Hamás. Policie teroristům nařídila zastavit, ale oni začali střílet. Policie střelbu opětovala. Jeden civilista byl zabit a sedmnáct lidí bylo zraněno.

17.03.2004 00:00