Praha Jeruzalém

Premiér Šaron hodlá podle deníku Ma`ariv představit delegaci amerických představitelů rozšířený plán ústupu z teritorií. Izrael by tak mohl opustit dalších 15 z 20 osad v Judsku a Samaří navíc k ohlášenému ústupu z Pásma Gazy. Američané, s nimiž jednal Šaron již před třemi týdny, jsou spíše proti takovým plánům z obav, že oblast ovládne Hamás. Členy delegace jsou mimo jiných i asistent ministra zahraničí William Burns, náměstek národní bezpečnostní poradkyně Stephen Hadley a šéf blízkovýchodního bezpečnostního výboru Elliot Abrams.

Jásir Arafat plánovaný ústup považuje pouze za první krok, po němž by měl následovat celkový ústup ze všech palestinských teritorií, ale zároveň je proti jednostranným krokům. Arafat chce, aby takové aktivity byly koordinovány se samosprávou jako součást plánu roadmap.

Ministr zahraničí Silván Šalom plán ústupu z Gazy projednával během čtvrtka s egyptským prezidentem Husní Mubarakem na jejich setkání Káhiře. Mubarak přislíbil posílení pohraničních hlídek proti pašování zbraní. Doposud však Egypt před tímto jevem zavíral oči. Bez dodávek zbraní z Egypta by nebyli palestinští teroristé vyzbrojeni do takové míry, jako jsou nyní.

11.03.2004 00:00 4