Praha Jeruzalém

Izraelská armáda zadržela ve středu na kontrolním stanovišti u Náblusu čtrnáctiletého Hasama Bilala Abdua, obepnutého výbušným pásem.

Jednotky byly kvůli varování informačních služeb o hrozbě sebevražedného útočníka z Náblusu v nejvyšší pohotovosti. Chlapec stál v řadě s jinými lidmi, asi 20 metrů od místa, kde jsou procházející kontrolováni. Vojáci viděli, jak náhle z řady vystoupil, pod jeho oblečením spatřili podezřelé vycpávky ve tvaru odpovídajícím výbušnému pásu, a proto mu nařídili, aby se zastavil. Vojáci se skryli za betonové bariéry, namířili na něj své zbraně a poručili mu, aby si sundal oděv. Pak spatřili výbušný pás. Mnoho ostatních čekajících Palestinců z místa uprchlo, ostatním nařídili sami vojáci, aby se vzdálili. Abdu počkal v izolaci, dokud mu dálkově ovládaný robot nepřivezl nůžky, aby si pás odstřihl. Chlapec s tím měl potíže a ve strachu na vojáky křičel, že se bojí, že zemře. Vojáci, poté co osmikilogramový hřebíky naplněný pás sundal, provedli kontrolovanou explozi. Abdu měl za provedení tohoto útoku slíbeno sto šekelů pro svou matku. Armáda je přesvědčena, že měl pás odpálit u vojáků nebo v blízkosti základny. Během deseti dnů to byl třetí zmařený pokus o provedení sebevražedného útoku vedeného z Nábulusu. Minulý týden teroristé zneužili k tomuto účelu desetiletého chlapce, který o výbušnině ani nevěděl. V tomto případě byl mladík dobrovolným spolupracovníkem. Teroristé motivovali chlapce, který měl ve škole špatné výsledky a toužil být hrdinou, slibem, že bude v ráji se sedmdesáti pannami. Podle jeho matky byl jinak mentálně zpozdilý chlapec zmanipulován a zneužit. Nevěří, že by důvodem chlapcova činu byli peníze, protože jeho rodina je dobře situovaná a jejich syn vždy dostával dostatečné kapesné.

Místní palestinská média o incidentu neinformovala, ale mnozí obyvatelé Nábulusu vyjádřili rozhořčení nad zneužitím nezletilce.

Jerusalem Post – FOTO TÝDNE

Snímek naleznete na adrese:

http://info.jpost.com/C003/Supplements/potw/current/index.html

25.03.2004 00:00 Zdroj: Ha`aretz