Praha Jeruzalém

Neznámí pachatelé založili v předvečer svátku Pesah požár v Montrealské židovské základní škole a na stěnách po sobě zanechali antisemitické nápisy. Podle quebecké frankofonní televize TVA tyto nápisy odsuzovaly nedávné izraelské zásahy proti Palestincům včetně zabití šejka Jásína. Neznámá organizace podle kanadské televize sdělila, že chce jen varovat bez způsobení ztrát na životech, ale toto je jenom počátek – pokud „zločiny“ Izraele budou pokračovat, tak budou pokračovat i její útoky.

Útokem v současnosti vrcholí nedávná řada antisemitických projevů, jako bylo znesvěcení židovského hřbitova několika mladistvými a nastříkání protižidovských nápisů na synagogu. Primátor Montrealu, Gerald Tremblay, kvůli této situaci přislíbil posílení policejní přítomnosti v židovských institucích během svátků. Kanadská pobočka organizace B′nai Brith přinesla zprávu o takřka šesti stech útocích, obtěžování a vandalismu, k nimž došlo během minulého roku. Z nich se přes sto stalo v provincii Quebec. Čísla jsou dokladem celosvětového trendu nárůstu nenávisti vůči Židům a Izraeli.

Ke znesvěcení hrobů na židovském hřbitově došlo i v obci Dobšina na východním Slovensku. Dva nezaměstnaní muži, jejichž jména policie nesdělila, jsou obviněni kromě znesvěcení také z krádeže plotu obklopujícího hroby. Po slovenské židovské populaci, která za druhé světové války zmizela v koncentračních táborech, zůstalo asi 620 hřbitovů, které se stávají terči vandalů.

06.04.2004 00:00 2