Praha Jeruzalém

Premiér Šaron postupně získává důvěru vlastních řad nezbytnou pro uskutečnění svého plánu na jednostranný ústup z Pásma Gazy. Kromě souhlasu voličů jeho pozici posiluje i rozhodnutí dvou klíčových kabinetních ministrů: ministra financí Benjamina Netanjahua a ministryně školství Limor Livnatové. Netanjahu, v Likudu muž číslo dvě mající silnou podporu mezi členy, vyjádřil podmínečnou podporu s tím, že dříve, než budou osady opuštěny, musí být dostavěna ochranná bariéra a Izrael si podle něj má udržet i kontrolu nad strategickým hraničním pásmem s Egyptem, přes něž plynou do teritorií pašované zbraně.

Výzkumy zveřejněné v denících Yediot Ahronot a Ma`ariv ukazují silnou podporu voličů Likudu plánu na ústup: Pro je 54 resp. 49 procent, proti je 32 resp. 38 procent a 14 resp. 12 procent zůstává nerozhodnuto.

Důležitým momentem pro zisk těchto hlasů byla nečekaně vyjádřená podpora prezidenta Bushe. Ústup má být podle médií dokončen v roce 2005. Izrael se však při něm chce vyhnout taktice spálené země a osady zachovat pro potřeby palestinských uprchlíků. Klade si při tom podmínky. Osady mají být předány mezinárodní organizaci – např. Světové bance – a za ně Izrael chce kompenzace. Dále chce záruku, že se domů nezmocní palestinští představitelé. Nebudou-li tyto podmínky splněny, domy v osadách mají být zbourány.

19.04.2004 00:00 2