Praha Jeruzalém

Izrael je v šoku poté, co byl ve středu večer v Gaze zasažen již druhý transportér a v něm zabito pět vojáků. Palestinci na něj vystřelili raketou poháněný granát a vůz, naložený stejně jako v předchozím případě výbušninami, byl roztrhán na kusy. Převážená trhavina byla určena pro operaci v táboře Rafáh, který je znám jako centrum pašování zbraní podzemními tunely z Egypta na palestinská teritoria. K odpovědnosti za útok se přihlásil Islámský džihád.

Izrael ve čtvrtek odpověděl dvěma zásahy, při nichž vrtulníky stříleli rakety na teroristy připravující v táboře Rafáh bomby a střílející na jednotky. Zabito bylo jedenáct Palestinců, většinou ozbrojenců.

Dva úspěšné útoky na izraelské jednotky ovlivňují podobu debaty o izraelském ústupu z Gazy, který někteří komentátoři přirovnávají k ústupu z Libanonu k němuž se Izrael rozhodl po letech bojů s Hizballáhem.

Otec jednoho ze zabitých vojáků, známý herec Šlomo Višinsky, obvinil ze smrti svého syna stranu Likud, protože v referendu odmítla stažení. Řekl, že nikdo nechce v Gaze být, kromě členů Likudu.

Problém je, že i po případném stažení bude muset Izrael zajišťovat hranici s Egyptem, a tak se nadále může stávat, že vojáci při podobných operacích zahynou. Zásahy v Gaze by vlastně naopak byly bez vojenských základen v židovských osadách mnohem těžší a nebezpečnější. Válkou unavení Izraelci chtějí pryč z Gazy bez počítání ztrát.

13.05.2004 00:00 2

Klíčová slova