Praha Jeruzalém

Představitelé Hamásu v Pásmu Gazy a v Damašku v pondělí oznámili, že Izrael provedl další neúspěšný pokus o zabití Khalída Mašála, hlavy politického výboru Hamásu. Syrské autority spolu s aktivisty Hamásu údajně zatkli agenty Mosadu, jejichž cílem bylo zabití Mašála. Dobu zatčení ani národnost agentů neoznámily; podle představitelů Hamásu v Gaze jde údajně o Židy jemenského původu, kteří se měli účastnit setkání konaného na památku zabití šejka Jásína v utečeneckém táboře Jarmúk. Syrská vláda obvinění ze spiknutí nepotvrdila ani nevyvrátila. Pokud je však pravdivé, tak je to již druhý pokus o Mašálovo zabití. První se nepodařil v roce 1997. Představitelé Hamásu v Pásmu Gazy o možném ohrožení Mašálova života nevěděli a jeden dokonce spekuloval o tom, že si aféru mohl vymyslet Mašál sám, aby zvýšil svou popularitu.

Syrský prezident Bašár Assad varoval Izrael před prováděním takových akcí na syrské půdě s tím, že budou vnímány jako akt agrese proti Sýrii a podle toho na ně bude odpovídáno. Tento rozhovor se syrským prezidentem však není reakcí na zatčení agentů. Rozhovor byl zřejmě natočen před 27. dubnem, kdy došlo k teroristickému útoku vedenému proti syrským bezpečnostním silám, protože jej prezident nezmínil. Sýrie se však v posledních dnech snaží použít tento útok v rámci propagandy, podle níž není státem podporujícím teror, ale obětí teroru.

Izraelský ministr Šaul Mofaz rozhodně prohlásil, že Sýrie zůstává ve všech směrech teroristickým státem. Kromě toho, že Sýrie umožňuje teroristickým skupinám operovat na svém území, tak dovoluje i jejich přecházení do okolních států a dává jim prostor pro zakládání kanceláří ve svém hlavním městě.

03.05.2004 00:00 2