Praha Jeruzalém

Obrněné, technické a pozemní složky izraelské armády vstoupily v ranních hodinách do Rafáhu a tábora Khan Júnis ve snaze izolovat Rafáh od zbytku Pásma a tím zabránit pašování zbraní z Egypta. Krok je namířen také proti přílivu posil palestinským bojovníkům před nastávajícím dlouhodobějším konfliktem. Podle palestinských zdrojů kvůli postupu armády opustily své domovy tisíce obyvatel Rafáhu. Krátce před touto akcí bombardovalo letectvo budovy používané vedením Lidové fronty pro osvobození Palestiny a Fatáhu k plánování útoků na Izrael.

V neděli v noci byli výstřelem z tanku zabiti tři Palestinci, kteří se blížili k bezpečnostní bariéře u kibucu Be′eri v západní části pouště Negev. Krátce po jejich zasažení se ozval výbuch způsobený zřejmě bombou, kterou měli Palestinci u sebe.

Letectvo v neděli napadlo také budovy ve městě Gaze, kde byly kanceláře novin Al-Rasala patřících Hamásu a kanceláře Mučednických brigád. I zde byly plánovány útoky a noviny Hamásu šířily informace o zamýšlených útocích. Zraněno bylo několik lidí včetně jednoho chlapce.

Třináct úmrtí vojáků v minulém týdnu přinutilo velení armády k přehodnocení situace. Ministr obrany Šaul Mofaz označil realitu v Gaze a boj proti teroristům za komplexní a komplikované a řekl, že operace na filadelfské trase jsou nezbytné pro zničení pašeráckých tunelů.

17.05.2004 00:00 15