Praha Jeruzalém

Čtyři židovské rodiny napojené na jeruzalémskou ultranacionalistickou ješivu (náboženskou školu) Ateret Cohanim Yeshiva se v noci přestěhovaly do dvou domů ve východojeruzalémské čtvrti Abu Dis. Rodiny doprovázela asi stovka aktivistů činných v této instituci usilující o zpětné získání půdy, která byla kdysi majetkem Židů. Při stěhování nebyly zaznamenány žádné násilnosti; domy byly získány podle policejní mluvčí legálně a policie do této záležitosti nezasahuje. Podobná akce na konci března ve čtvrti Silván vyvolala prudké střety arabských usedlíků s novými židovskými sousedy a policií.

V okolí arabských sousedství ve východním Jeruzalémě je před deset židovských enkláv čítajících celkem necelých 1000 obyvatel. Židovské pronikání na arabských oblastí vyvolávající často násilné protesty vnímá izraelská levice i mezinárodní veřejnost jako zbytečnou provokaci.

Podle mírového plánu dohodnutého v roce 2000 v Camp Davidu na základě návrhu Billa Clintona a podpořeného Ehudem Barakem by měly všechny arabské části Jeruzaléma spadat pod palestinskou kontrolu. Dohoda však nevstoupila v platnost, protože ji odmítl předseda palestinské samosprávy Jásir Arafat. O několik měsíců později vypukl nový kolotoč násilností, zvaný Druhá intifáda.

04.05.2004 00:00 6

Klíčová slova