Praha Jeruzalém

Stovky izraelských vojáků se pustili do prohledávání té části města Gazy, kde bylo v úterý při výbuchu vozu zabito šest vojáků, aby nalezly ostatky svých kolegů, jichž se předtím zmocnili palestinští teroristé. Ti je chtějí využít jako prostředek pro vyjednávání. Předtím je však ještě ukazovali světu jako důkaz domnělého triumfu. Izrael pohrozil odplatou, pokud nebudou ostatky vráceny k řádnému pohřbu. Izraelský mluvčí Jonathan Peled k tomu řekl, že takové brutální zneužití a neúcta k lidskému životu a posvátnosti těl nebudou tolerovány. Palestinská samospráva rovněž požaduje navrácení těl.

Teroristé Islámského džihádu nadto natočili videozáznam, na němž čtou prohlášení a na stole mají postavenou hlavu izraelského vojáka. Někteří Palestinci mají obavy o to, aby nebyli zahrnuti mezi teroristy stejné kategorie jako jsou ti, kteří v Iráku uřízli hlavu americkému občanu, vraždu natočili a umístili na internetové stránky al Kájdy.

Při pátrací akci v Gaze došlo i na bitky s palestinskými ozbrojenci. Tři Palestinci, členové Islámského džihádu, byli zabiti, když na ně při kladení miny vystřelil raketu vrtulník. Další terorista byl zabit, když se pokusil zamířit na izraelské jednotky přenosnou raketu.

12.05.2004 00:00 7