Vězněný vůdce palestinského povstání (intifády) Marwan Barghútí, 45, plánoval kandidaturu na post palestinského prezidenta. Svým krokem ohrozil jednotu vládnoucího hnutí Fatáh, které již zvolilo jako kandidáta, který nahradí zemřelého Jásira Arafata, umírněného politika a bývalého premiéra Mahmúda Abbáse, jenž je přijatelný jak pro Izrael, tak pro USA. Nejvyšší palestinské vedení vidí v Abbásovi muže schopného uskutečnit mírový plán roadmap a dovést palestinský národ ke státnosti. Barghútí je považován za příliš militantního na to, aby obnovil mírový proces. Nicméně právě jeho radikalita a militantnost mu může přinést popularitu na palestinských ulicích. Vůdci Fatáhu požádali Barghútího, aby svou kandidaturu stáhl. Barghútí se jejich požadavku o víkendu podřídil.
Pokud by tak neučinil, tak by měl reálnou šanci ve volbách zvítězit. Jeho vítězství by znamenalo dilema pro Izrael, který jej nechce propustit z vězení, kde by měl strávit trest ve výši pěti doživotních trestů za jeho teroristické činy na postu vůdce Mučednických brigád od Al Aksá. Mezinárodní veřejnost by sice podle předpokladu Izraelců mohla udělat povyk kvůli tomu, že drží vrcholného představitele Palestinců za mřížemi, ale Izrael nechce udělat stejnou chybu, jakou bylo vpuštění Jásira Arafata na teritoria a podepsání smlouvy s ním.




Voľby v Izraeli… a tri omyly Západu
Anglikánská církev hlasovala ve prospěch palestinského prohlášení obviňujícího Izrael z genocidy, kolonialismu a apartheidu
Ministr zahraničí odhalil: Jak Hamás financuje pro-palestinské arabské flotily
Izraelský bezpečnostní zdroj: Mojtaba Chameneí není v Íránu
Írán nařídil Hizballáhu, aby se připravil na rozsáhlejší regionální válku, do níž by mohl být zapojen i Izrael
Rozkol mezi demokraty se prohlubuje, Sněmovna reprezentantů drtivou většinou zamítla návrh na zrušení pomoci Izraeli
Hamas usiluje o vojenskou oporu v Sýrii
Mohl jste být tím nejlepším prezidentem všech dob, ale selhal jste
Je čas: Organizace „Red Heifer“ vyzývá k celonárodnímu hnutí za obnovu Chrámu
Netanjahu odpověděl Trumpovi: „Co by udělala Amerika?“
Saúdská Arábie zaútočila na letiště v Saná ovládané Húti, aby zabránila přistání íránského letadla
Ministr obrany: „Připravte se na samostatný úder proti Íránu“
Drama na mistrovství světa: Trenér Egypta se po prohře vrhl na fanouška mávajícího izraelskou vlajkou
Denně je zavražděno 32 křesťanů, ale jediné, o co se Západ zajímá, je Gaza
Idan Amedi ostře kritizuje petici umělců za příměří: Jste k ničemu, máme vás plné zuby
Imploze Gazy: Izrael měl celou dobu pravdu
Papež Lev musí odsoudit Hamás, jinak riskuje, že bude následovat osud Pia XII
Syn Hamásu, Mosab Hassan Yousef, o tom, proč tak důrazně vystupuje na podporu Izraele
Hlad v Gaze nespôsobuje Izrael
První dvoustátní řešení: Zapomenuté rozdělení z roku 1922
Aby zaútočili na Židy, založili v Argentině Eichmannovi synové nacistickou teroristickou buňku
Kdy byli vynalezeni „Palestinci“?
Počet obyvatel Izraele přesáhl 9 milionů
Celosvětový vůdce katolické církve volá po dodržování šabatu
„Téměř vše je pro Třetí chrám připraveno,“ tvrdí izraelská televize v reportáži o červených jalovicích dovezených loni do Izraele
Signalizuje přílet pěti červených jalovic do Izraele třetí chrám nebo konec časů?
Izraelská léčba COVID-19 – 100 % přežití – předběžná data


