Praha Jeruzalém

Izraelský kabinet svým nedělním rozhodnutím o schválení plánu na odchod z Pásma Gazy zahájil celý proces stahování. Ministr obrany Šaul Mofaz podepsal nařízení k evakuaci 21 židovských osad v Pásmu Gazy a dalších 4 na Západním břehu. Celkem se bude muset přesídlit 9000 židovských osadníků. Asi dva týdny před zahájením evakuace (plánované na 24. července) armáda uzavře celé území, aby zabránila příchodu jiných osadníků, kteří by mohli pořádat masové demonstrace a bránit provedení plánu. Osadníci, kteří neodejdou dobrovolně, budou donuceni násilím.

Není překvapením, že palestinský Hamás si přisvojil rozhodnutí izraelské vlády jako své vítězství – odchod je podle mluvčího Hamásu výsledkem „hrdinského odporu“ Palestinců. Takováto prohlášení potvrzují slova kritiků plánu na odchod z Gazy, že stažení bude odměnou za teror.

Izraelská veřejnost však odchod převážně podporuje. Výzkum provedený nestrannou skupinou Kešet přinesl zjištění, že s plánem na opuštění Gazy souhlasí více než dvě třetiny Izraelců. V telefonním výzkumu veřejného mínění podpořilo odchod 68 procent z celkového počtu 94.000 dotázaných dospělých osob. 32 procent bylo proti. Výsledek je povzbuzením pro premiéra Šarona čelícího silné opozici jak z osadnických kruhů, tak v jeho vlastní straně.

Premiér Šaron se musí vyrovnávat s tlakem 26 ze 40 poslanců Likudu požadujících vyhlášení celonárodního referenda o odchodu z Pásma Gazy. Referendum podle nich zabrání vytvoření rozdělení národa, ale premiér Šaron to považuje pouze za zdržovací taktiku, a tak referendum odmítá. Navíc si je jist většinovou podporou izraelské veřejnosti pro jeho plán.


22.02.2005 00:00 1