Praha Jeruzalém

Dnes večer by měl Knesset, izraelský parlament, po dvoudenním jednání konečným hlasováním rozhodnout o opuštění Pásma Gazy. Předem je jistá většina pro souhlas. Po hlasování Knessetu má v neděli následovat jedno z celé řady kabinetních hlasování nutných pro schválení jednotlivých etap evakuace osad. Hlasováním kabinetu započne odpočítávání pětiměsíčního období na jehož konci bude zahájen odchod – cílovým datem je 20. červenec. Evakuace všech osad v Pásmu Gazy a dalších čtyř v Judsku a Samaří má podle předběžných odhadů trvat tři měsíce.

Židovští osadníci mezitím v souvislosti s blížícím se odsunem, který se zdá být stále nevyhnutelnějším, stupňují své protesty. Několik stovek demonstrantů např. v úterý zablokovalo v době dopravní špičky vústění dálnice do Jeruzaléma, čímž vyvolali nervy drásající dopravní zácpu. Přitom se navíc střetli s policií, která je musela odtahovat násilím pryč a padesátku z nich zatkla. V bloku osad Guš Katif v pondělí v noci protestovalo proti odsunu 20.000 lidí.

Kromě těchto demonstrací, v demokratických poměrech celkem obvyklých, se v Izraeli dále šíří ještě jedna forma protestu, která skutečně vyvolává obavy – hrozba ze strany židovské extrémistické pravice, která si bere na mušku kabinetní ministry a premiéra a vyvolává obavy o jejich holé životy. V izraelských médiích je stále přetřásáno srovnávání nynější doby se situací před vraždou premiéra Rabina. Premiér Šaron například najal soukromou bezpečnostní službu, aby chránila hrob jeho zesnulé ženy Lily, který extrémisté hrozili znesvětit. S ohledem na tyto a další hrozby se již ozvaly hlasy požadující preventivní zatýkání náboženských extrémistů. Soudy a policie však váhají takový krok podniknout kvůli obavě z narušení svobody projevu.

16.02.2005 00:00