Praha Jeruzalém

Izraelský premiér Ariel Šaron a palestinský prezident Mahmúd Abbás se po čtyřech měsících opět sešli. Jejich setkání však bylo poznamenáno zvýšeným napětím plynoucím z teroristických aktivit Islámského džihádu, kvůli nimž tento týden zahynuli dva Izraelci. Šaron varoval Abbáse, aby si pořád nestěžoval, že je slabý, jinak to jeho lidé začnou chápat jako fakt. Šaron dále připomněl Abbásův slib, že bude vládnout teroristům, k čemuž zatím nedošlo, a upozornil, že dokud palestinská samospráva nepodnikne kroky proti teroristům, tak nelze očekávat nějaký posun směrem k mírovému plánu.

Palestinci jsou po setkání zklamaní, protože Šaron odmítl jejich požadavek na další propouštění palestinských vězňů, uvolnění silničních zátarasů a zastavení růstu židovských osad. Palestinci tyto požadavky považují za základní a domnívají se, že by měly být jaksi samozřejmě splněny. Izrael naproti tomu jakékoli další ústupky podmiňuje zátahem proti teroristům. Pokud se k tomu neodhodlají, Izrael bude bojovat s teroristy sám. A aby o tom nebylo pochyb, tak Izraelci obnovili politiku cíleného zabíjení teroristů Islámského džihádu a jeho vůdců, od níž před čtyřmi měsíci po uzavření příměří odstoupili. V odpověď na tento krok vyhlásilo již pět palestinských teroristických frakcí, že obnoví sebevražedné a další útoky. Příměří se tedy hroutí.

A nejen, že se hroutí příměří mezi Palestinci a Izraelem, ale též se hroutí jakékoli zábrany a pravidla respektu Palestinců vůči jejich vlastním autoritám. Při středeční návštěvě palestinského premiéra Achmeda Kuráji v utečeneckém táboře v Nábulusu totiž ozbrojenci stříleli do vzduchu a navíc odpálili malou bombu v době, kdy premiér se svým konvojem odjížděl z tábora. Nábulus je znám jako teroristická bašta a tak nepřekvapí, že se zde projevuje slabost palestinské oficiální vlády.

23.06.2005 00:00 1