Praha Jeruzalém

Pětapadesátiletý obyvatel Jeruzaléma, kterého unesli a brutálně zavraždili teroristé Hamásu koncem minulého týdne měl pohřeb v pondělí večer, pět dní po tom, co začal být pohřešován.

Tělo Sassona Nuriela, který žil na severním okraji Jeruzaléma v Pizgat Zeév bylo nalezeno na smetišti v palestinské vesnici Bejtunija blízko Ramalláhu v pondělí ráno. Nuriel byl cukrářem, soukromým podnikatelem, který pracoval v průmyslové zóně Ma′ale Adumim na východ od Jeruzaléma. Začal být pohřešován ve středu večer, kdy se nevrátil z práce. Kvůli jeho četným a úzkým obchodním vztahům s Palestinci bylo okamžitě zahájeno pátrání do něhož se zapojila armáda, policie a tajné služby, které po něm intenzivně pátraly několik dní, což média úplně zamlčela.

V úterý se palestinská teroristická skupina Hamás přihlásila k zodpovědnosti za únos a vraždu Niriela, kterého prohlásila za agenta izraelské tajné služby Šin Bet. V prohlášení uvedli, že ho unesli ve středu, aby ho mohli vyměnit za palestinské vězně v izraelských věznicích. Nicméně se ho rozhodli zabít po té, co Izrael zahájil sérii zatýkání agentů teroristů na území včetně jednoho člena buňky Hamásu v Ramalláhu, která měla být za únos zodpovědná. V pondělí pak pokračoval hon na další členy buňky Hamásu zodpovědné za únos.

Ministr vnitřní bezpečnosti Gideon Ezra v rozhovoru pro armádní rozhlas označil vraždu za „zbabělý“ teroristický útok a uvedl, že Nurielovým jediným zločinem byla jeho identita. „Toto nebyl únos kvůli výkupnému ani vojenská akce. Narazili na Žida, kterého jediná chyba byla to, že byl Žid.“

27.09.2005 00:00 9