Praha Jeruzalém

Premiér Ariel Šaron těsně vyhrál zásadní hlasování ve své vládnoucí straně Likud a odrazil tak útok bývalého premiéra Benjamina Netanjahua na jeho vedoucí pozici. Netanjahu chtěl odstranit Šarona kvůli tomu, že zradil tradiční hodnoty Likudu tím, že opustil Gazu a nechal zlikvidovat 21 osad. Netanjahův návrh uspíšit primárky o pět měsíců neprošel o 104 hlasů, přičemž své hlasy odevzdalo 91% z 3000 členů ústředního výboru strany. Nyní Šaron zůstane v čele Likudu nejméně do dubna, kdy se uskuteční volby nového vedení strany v regulérním termínu.

Netanjahu taktně přiznal porážku. „Přijímám demokratické rozhodnutí Likudu,“ oznámil. Nicméně přislíbil vyhrát stranické volby v dubnu a zdůraznil, že jako představitel „silného tábora“ uvnitř strany bude spolu se svými podpůrci oponovat jakýmkoli plánům Šarona na vydání území v Judeji a Samaří Palestincům.

Šaronovo vítězství v hlasování o předčasných primárkách znovu potvrdilo, že je politikem, který přežije ledacos. Zbavil se svých jestřábích oponentů a vysídlil židovské osadníky z Gazy a ačkoli šel proti přání vlastní strany, byla mu znovu vyslovena důvěra. Zatímco se oponenti z Likudu snaží vyrovnat se stažením z Gazy, rozdělení strany by mohlo znamenat odchod strany z vlády. Šaron pohrozil, že opustí Likud a založí umírněnou stranu středu, která by se těšila širokou podporou veřejnosti.

27.09.2005 00:00