Praha Jeruzalém

Americká administrativa sice ocenila demokratičnost palestinských voleb, ale jejich výsledky pro ni znamenají komplikace. Bushova administrativa je ve složité situaci nejen kvůli ztrátě partnera pro řešení konfliktu skrze vytvoření palestinského státu, ale také proto, že negativně ovlivňuje Bushovu zahraniční politiku. Spojené státy ve své politice na první místo postavily demokratické principy a mezi nimi zejména svobodné volby. Proto se také před měsícem postavily proti nápadu představitelů Palestinské samosprávy odložit konání voleb kvůli jejich obavám z úspěchu Hamásu. Pro USA bylo konání voleb ve stanovený čas nejvyšší prioritou. Tato politika však utrpěla ránu. Nejen, že dotlačila palestinskou samosprávu do procesu, který přivedl Hamás k moci, ale Spojené státy nadto budou muset s ohledem na současný stav věcí svou politiku přepracovat.

První americkou obětí těchto voleb je plán roadmap. Bez ohledu na to, jak bude vypadat příští palestinská vláda, je jasné, že neodzbrojí vojenské křídlo Hamásu ani neudělá pořádek bezpečnostních složkách samosprávy. Pokud nebude naplněno některé z prvních ustanovení plánu roadmap, Izrael nebude chtít udělat krok kupředu. Výhodou plánu roadmap bylo jeho založení na výsledcích, kdy bylo uskutečnění určité fáze podmíněno oboustranným plněním podmínek daných předchozí fází. Nyní zde není nikdo, kdo by teroristické skupiny zlikvidoval, proto ani nedojde k posunu vpřed.

Před Spojenými státy nyní stojí otázka, jak udržet otevřený komunikační kanál s partnery v Palestinské samosprávě, když Hamás nyní kontroluje Palestinský legislativní výbor. Dokud bude předsedou samosprávy Mahmúd Abbás, USA budou moci vyjednávat s ním a lidmi z Fatáhu, kteří budou v nové vládě, a kontaktu s Hamásem se budou moci vyhnout.

Spojené státy hrozily zastavením finanční pomoci. Hodnota příspěvku z USA je 250 milionů dolarů ročně, z EU je to dvojnásobek této sumy. Většina zahraniční pomoci směřuje nevládním organizacím a soukromým projektům, takže by zatím mělo být jedno, kdo v Ramalláhu vládne. Hrozba zastavení toku peněz byla výzvou pro Abbáse, aby zakročil proti Hamásu. Nyní, po jednoznačném vítězství Hamásu, je zbytečná a lze očekávat, že Kongres svůj postoj přehodnotí.

30.01.2006 00:00