Praha Jeruzalém

Muž číslo 2 teroristické sítě Al Kájda, Ajman Zavahírí, v prohlášení vysílaném stanicí Al Džazíra naléhá na Hamás, aby pokračoval v útocích na Izrael. Hamás se podle něj nemá spokojit s dosaženou mocí, ale má usilovat o ustavení islámského státu. Hamás dále nemá respektovat smlouvy uzavřené předchozí vládou. Usáma Hamdan, představitel Hamásu, v reakci na Zavahírího poselství prohlásil, že Hamás nemá v úmyslu předchozí závazky vůči Izraeli uznávat.


Bývalý izraelský velvyslanec při OSN, Dore Gold, zveřejnil článek, kde nastínil zjištěné vazby mazi Al Kájdou a Hamásem.

Příklady:

– V roce 2003 našla izraelská jednotka ve škole založené šejkech Ahmedem Jásínem, zakladatelem Hamásu, mezi písemnými materiály také texty saúdsko-wahábistické autority, šejka Sulejmána al-Ulwána, jehož ideologický vliv na Hamás vzbudil zájem s ohledem na Ulwánovy vazby na Usámu bin Ládina. (Ulwánovo jméno zaznělo v souvislosti se schválováním útoků z 11. září na videonahrávce z prosince 2001 – Ulwán měl vydat fatwu schvalující atentát na newyorské obchodní centrum. Ulwánovo rozhodnutí ospravedlňující sebevražedené atentáty z pozice islámské autority se pak objevilo i na webových stránkách Hamásu.)

– Bin Ládin poslal své vyslance k Hamásu v září 2000 a v lednu 2001.

– Izrael zatkl tři teroristy Hamásu v roce 2003 po jejich návratu z výcvikového tábora Al Kájdy v Afgánistánu.

– Abu Zubajdeh, jeden z šéfů al Kájdy, vstoupil do světa terorismu skrze Hamás.

– Podle zprávy FBI dělala Al Kájda nábor členů Hamásu pro výzvědy v USA.


Gold dále poukazuje na společný zdroj podpory a členstva pro Hamás i Al Kájdu, jímž je všude v arabském světě působící Muslimské bratrstvo.

07.03.2006 00:00 2