Praha Jeruzalém

Britské Sunday Times přinášejí zprávu o izralském vojenském plánu na masivní operaci. Tři obrněné divize, několik praporů para-jednotek a pěchota mají vstoupit do palestinských měst po úterních izraelských volbách, „dokud poslední z teroristů nebudou mrtvi nebo ve vazbě.“

Armáda, ministerstvo obrany a vysocí činitelé strany Kadima zvažují plány masivní vojenské operace na Západním břehu po úterních volbách, informuje londýnský nedělník Sunday Times. Uzi Mahnaimi, dopisovatel nedělníku v Izraeli, popsal izraelský plán převzetí hlavních Palestinci kontrolovaných měst ve snaze zlomit stále mocnější sevření tamních teroristických skupin se zaměřením na bašty Hamásu.

Amos Gilad, generálmajor v záloze a jeden z předních představitelů ministerstva obrany, podle Mahnaimiho mluvil o možnosti operace cílené na proniknutí do teroristických držav jak na Západním břehu, tak v Pásmu Gazy po ustavení palestinské vlády vedené Hamásem. Mahnaimi, který se odvolává na izraelské představitele obrany, popisuje detaily plánované operace, pro níž by údajně měly být povolány rovněž tři obrněné divize, stejně tak i několik praporů para-jednotek a pěchoty. Primárním cílem by byly teroristické sítě Hamásu a dalších skupin ve městech na Západním břehu, jako jsou Nábulus, Ramalláh, Betlém a Hebron.

Plánovači podle Mahnaimiho také počítají s eventuelním ústupem do konečných izraelských hranic v rámci „konvergenčního plánu“ zastupujícího premiéra Olmerta poté, co bude neutralizována možná hrozba izraelské bezpečnosti. Samozřejmě je možné, že – s ohledem na načasování zveřejnění informace dva dny před volbami – má akce co do činění s politikou a s dalším pokusem Kadimy oslovit pravicové voliče, poté, co si získala levicové voliče slibem stažení. Představitelé obranného establišmentu již dlouho předvídali pro blízkou budoucnost regionu další kolo násilí. Tyto odhady dále získaly podporu po vítězství Hamásu v palestinských parlamentních volbách a ve světle toho, co se jeví jako dodatečné jednostranné kroky na straně Izraele vůči autoritě Hamásu.

Arabský svět se také připravuje na „den poté“ a je znepokojen zvýšenými snahami Izraele izolovat Palestinskou samosprávu na mezinárodní scéně. Generální tajemník Arabské ligy Amr Mússa již oznámil, že takovou situaci nedovolí a vyslovil obavu, že výhled na jednání mezi stranami bude po zjevném Olmertově vítězství ztracen. Mússa také řekl, že Arabové budou proti jednostranným krokům na straně Izraele, které by poškodily zájmy Palestinců a změnili reálnou situaci. Dodal však, že při stažení z teritorií při ponechání zásadních otázek jako je Jeruzalém a palestinští uprchlíci pro budoucí rozhovory nebudou Arabové proti mírové iniciativě.


27.03.2006 00:00