Praha Jeruzalém

Bezprecedentní útok: Poslanec Knessetu za Likud Yuval Steinitz říká, že obyvatelé Teheránu a Ramalláhu budou tancovat v ulicích, jestli Olmert vyhraje blížící se volby

Čas oslav v Teheránu?
Obyvatelé Teheránu a Ramalláhu budou tancovat v ulicích, jestli Olmert vyhraje blížící se volby, řekl ve čtvrtek Yuval Steinitz, poslanec Knessetu za stranu Likud. Na jednání se členy strany za zavřenými dveřmi ve čtvrtek večer řekl předseda Výboru Knessetu pro obranu a zahraniční věci, že „jestli Olmert v úterý v noci vyhraje, tak budou oslavy v ulicích Ramalláhu  a veselí v Teheránu, protože z jejich pohledu tím bude připravena cesta vytvoření státu Hamásu v srdci Izraele.“ I když Likud útočil na Olmerta během celé své předvolební kampaně se zdůrazňěním transferu financí do Palestinské samosprávy po vítězství Hamásu, poslední výrok Steinitze značí novou úroveň rétoriky. „Pokud Likud zvítězí, budou oslavy v Jeruzalémě a v sídle Likudu v Tel Avivu, a ajatolláhové budou pořádat naléhavé konzultace, aby zjistili, co dělat, aby mohli pohračovat ve svých plánech,“ dodává Steinitz.

Kadima: Steinitz je nebezpečný klaun
Poslanec Steinitz později řekl serveru Ynet, že si za svými výroky stojí.
„Lidé Hamásu budou šťastní, protože to je pravda. Olmert se ukázal být pro Hamás velmi vyhovující. Stažení, které plánuje jim umožní realizovat jejich sny,“ říká Steinitz. „Měsíce už říkáme, že Hamás těžil z Olmerta, který jim může dovolit přivést milice Hizballáhu na pobřežní pláň.“

Představitelé strany Kadima v odpovědi na to řekli, že „Likud to prohrál. Steinitz se sebe udělal nebezpečného klauna.“ „Pouze narušená strana srovnává mezi Kadimou a Teheránem. Kombinace Steinitze a Netanjahua je pro Izrael nebezpečná,“ řekl představitel Kadimy.

Steinitz na obvinění Kadimy hbitě odpověděl: „Nesrovnávám jejich stranu s Teheránem. Doporučuji, aby odpovídali na tvrzení věcným způsobem a zůstali stranou od osobních výpadů.“ Likud mezitím plánuje zahájit novou kampaň v posledních dvou dnech před volbami. Její nové televizní šoty budou ukazovat bývalého premiéra Menachema Begina požadujího, aby voliči volili Likud.

24.03.2006 00:00 1