Praha Jeruzalém

Průzkum ukázal, že 69 procent Arabů zamýšlí jít po mnoha bojkotovaných předchozích volbách volit. Tři větší arabské strany mají získat dohromady 10 křesel v Knessetu.

Kolem 69 procent izraelských Arabů hodlá jít v nadcházejících volbách volit a tři největší arabské strany podle očekávání získají křesla v Knessetu. Zjištění přináší Kul al-Arab, arabskojazyčný deník vydávaný v Nazaretě. V průzkumu bylo dotázáno asi 1000 arabských respondentů. Asi 9% sdělilo, že bude volit Stranu práce, 6% stojí za Kadimou, 2% volí Merec a dalších 1,5% sdělilo, že bude volit Likud. Kolem 80% zamýšlí volit některou z velkých arabských stran.

19 procent bude volby bojkotovat

Očekávaná arabská volební účast 69 procent je považována za relativně vysokou ve srovnání s předchozími kampaněmi a může být rovněž vyšší než celková volební účast. 19% respondentů sdělilo, že zamýšlí volby bojkotovat, 12% je zatím nerozhodnuto, zda se zúčastní.

Průzkum se zaměřil také na volební vzorce Drúzú a zjistil, že 43% jich chce volit Stranu práce a 34% Kadimu. Likud zatím získává podporu pouze 9% drúzských respondentů. Drúzú volících arabské strany je dohromady kolem 10%. 

24.03.2006 00:00 1