Praha Jeruzalém

Izraelští bezpečnostní představitelé předjímají možnost vypuknutí nové intifády neboli palestinského povstání. Na možné vyhrocení izraelsko-palestinského konfliktu ukazuje nárůst více druhů palestinských útoků proti izraelským cílům. Pokud třetí intifáda vypukne, bude údajně zaměřena především na židovské komunity na Západním břehu. Varování o této hrozbě přichází poté, co byl mezi teroristickými skupinami rozšířen oběžník vůdců hlavních palestinských teroristických organizací volající po zahájení „třetí intifády proti Izraeli“ tvořené sebevražednými atentáty, raketovým ostřelováním židovských komunit a „několika překvapeními v arzenálu“.


V předcházejících čtrnácti dnech bylo zejména na Západním břehu zaznamenáno množství menších útoků (házení kamenů, zápalných lahví, pobodání a střelba). Zde je srovnání četnosti těchto incidentů v druhé a první polovině února: zápalné lahve: 50:35, ničení židovského majetku 39:26, házení kamenů 225:200, střelba 37:26, nastražené bomby 15:6. Bezpečnostní představitelé sdělili, že bude potřeba shromáždit více dat, než bude možné odvodit závěry, nicméně vývoj podle nich připomíná scénář incidentů, jimiž začínaly předchozí dvě intifády (1987 a 2000).


Důvodem zaměření teroristů na osady na Západním břehu je snaha o dosažení analogického procesu jako v Pásmu Gazy, kde podle podle interpretace Hamásu zvýšené množství útoků vedlo k izraelskému ústupu.


Třetí intifáda může být na rovině vnitřní palestinské politiky také vyjádřením odporu vůči k moci nastoupivšímu Hamásu ze strany neúspěšného Fatáhu a zejména jeho teroristické odnože Mučednických brigád Al-Aksá. Tato frakce neuznává Hamás jako svou autoritu a skrze zintenzivnění útoků na Západním břehu může získat politické body. Poté, co zastupující izraelský premiér Ehud Olmert vyhlásil záměr své administrativy hledat způsoby, jak se stáhnout ze Západního břehu, vznikla pro soupeřící teroristické organizace (týká se to i Islámského džidádu) šance usilovat o přízeň palestinského veřejného mínění tím, že se stylizují do role osvoboditelů okupovaného území.

04.03.2006 00:00 13