Praha Jeruzalém

„Izrael se musí stáhnout do hranic z roku 1967, respektovat právo návratu palestinských uprchlíků, pokud chce mír.“ To měl prohlásit vůdce Hamásu, Chálid Mašál, na setkání s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem. Lavrov naopak sdělil, že Moskva očekává, že Hamás bude dodržovat předchozí palestinské dohody s Izraelem. Lavrov varoval, že Hamás nemá budoucnost, pokud se netransformuje v politickou instituci.

Návštěva Hamásu v Rusku je vnímána jako prolomení mezinárodní fronty sjednocené v odporu proti této organizaci, která je Izraelem, EU a USA považována za teroristickou organizaci. Hamás sice přijel do Ruska s cílem dojít legitimity, ale nadále trvá na neuznání Izraele – Mašál na toto téma odmítl vést diskuzi.

Prezident Putin se s ohledem na citlivost situace ve vztahu k Izraeli rozhodl nesetkat se s Palestinci osobně. Nejmenovaný izraelský představitel sdělil, že Izrael očekává, že Putin jasně odsoudí Mašálovo odmítnutí uznat Izrael.

Alexandr Kalugin, ruský vyslanec pro Blízký východ, řekl, že cílem Ruska není diktovat požadavky, ale přesvědčovat o tom, že nyní je čas pro zodpovědné kroky. Ruští analytici jsou však skeptičtí ohledně výsledku této ruské snahy s ohledem na to, že Moskva nemá prostředky, jimiž by Hamás mohla ovlivnit – už není tím starým Sovětským svazem, jenž měl v regionu dalekosáhlý vliv.

03.03.2006 00:00 4