Praha Jeruzalém

Skupina nazývá plán na postoupení strategického území vítězstvím pro celosvětový teror

Několik amerických křesťanských a židovských skupin oznámilo vytvoření zastřešující organizace, která bude lobovat proti plánům zastupujícího premiéra Ehuda Olmerta stáhnout židovské komunity ze Západního břehu, částečně s tím argumentem, že jakékoli stažení bude proti zájmům Spojených států.

„Olmertův plán znamená destrukci židovského státu. Judsko a Samaří jsou součástí Izraelské biblické domoviny. Hraničí s Jeruzalémem, Tel Avivem a většinou dalších větších izraelských měst. Není jediné pochybnosti, že pokud Izrael uvolní toto srdce, pak bude předáno islámským teroristickým skupinám pro použití k útokům na Izrael pomocí raket,“ řekla Susan Rothová, zakladatelka Jednotné fronty za Zemi Izrael, nové koalice amerických organizací jednajících proti izraelské evakuaci Západního břehu. „Olmertův ústup by byl vítězstvím pro celosvětový islámský teror. Vedl by k vytvoření satelitního státu al-Kájdy/Islámského džihádu/Íránu, který by sloužil jako útočiště pro všechny druhy teroristů. Stažení by bylo pohromou pro americkou válku proti teroru, pro Izrael a pro židovský lid. Sblížili jsme se, abychom učinili vše, co budeme moci, abychom zabránili uskutečnění tohoto stažení,“ řekla Rothová.
Rothová je rovněž předsedkyní nadace Eshet Chayil Foundation, židovské aktivistické a charitativní organizace. Byla jednou několika z židovských vůdců, kteří vystoupili na tiskové konferenci v New Yorku minulý týden s ohlášením vytvoření této nové Jednotné fronty.

Olmert minulý měsíc odhalil, že jeho administrativa bude usilovat o změnu izraelských hranic stažením se z většiny Západního břehu. Řekl, že je nezbytné oddělit se z demografických důvodů od Palestinců s vysvětlením, že početná palestinská populace na Západním břehu a v Pásmu Gazy ohrožuje židovský charakter Izraele.
Fronta plánuje veřejné vzdělávání o tom, co označuje jako nebezpečí odchodu ze Západního břehu, a lobování u amerických politiků proti Olmertovu plánu.
Nová organizace také plánuje šířit výsledky nové demografické studie, předložené Kongresu minulý týden, která dokumentuje, že Palestinci navyšovali své počty o 50 procent a že Židé naproti statistikám Palestinské samosprávy za 20 let pravděpodobně převýší Araby v poměru dva ku jedné, pokud bude udržen Západní břeh a Gaza. Údajně navýšené počty obyvatel Palestinské samosprávy byly Izraelem přijímány a měly být využívány pro formulování budoucích demografických statistik včetně těch, které byly předloženy v Olmertově plánu stažení.

„Přenechal by Bush území al-Kájdě?“
Mezi skupiny, které jsou nyní součástí Jednotné fronty, patří: Američané pro bezpečný Izrael (Americans For A Safe Israel), Aliance židovské akce (Jewish Action Alliance), Ženy v zeleném (Women in Green), Spravedlnost pro Židy (Justice for Jews), Přátelé YESHA (Friends of YESHA), Židovská politická vzdělávací nadace (Jewish Political Educational Foundation) a několik skupin z univerzitního prostředí. Rothová řekla, že zve k účasti další Americké organizace.
Joseph Frager, předseda Jeruzalémského reklamačního projektu, který se k Frontě připojil, řekl deníku WorldNetDaily: „Je nepochopitelné, že zatímco Hamás mluví o zničení Izraele, Olmert mluví o dalších ústupcích a usmiřování. Tentokrát Judsko a Samaří. Jak to mohou Spojené státy dovolit? Copak by prezident Bush přenechal území al-Kájdě?“

Západní břeh, který je domovem pro více než 200.000 Židů, je považován za uzavřené teritorium neuznané oficiálně jako území patřící některé zemi. Izrael území nazývá „sporné“, zatímco OSN říká, že Západní břeh je Izraelem „okupován“. Židovský stát si udržuje kontrolu nad většinou oblasti, zatímco Palestinská samospráva má jurisdikci na přibližně 40 procentech. Mnoho vesnic na Západním břehu, na nějž Izraelci odkazují jako na „biblické srdce“, je zmíněno v Tóře.
Stažení se ze Západního břehu může umístit Jeruzalém a Tel Aviv do oblasti doletu palestinských raket v závislosti na tom, jaká území by byla evakuována. Mnozí vojenští stratégové dlouho usuzovali, že Izrael si musí Západní břeh udržet, aby ubránil své hranice před pozemní invazí.
V široce rozšířeném článku od WorldNetDaily varovali minulý měsíc vůdcové palestinských teroristických organizací, že brzy zahájí masivní násilnou kampaň proti Izraeli zaměřenou hlavně na židovské komunity na Západním břehu. Jeden významný terorista řekl, že když nyní Olmert ohlásil stažení ze Západního břehu, terorismus proti Izraeli musí být vystupňován, „abychom dokázali, že vyháníme Izraelce, jako jsme učinili v Gaze.“

Server Ynetnews článek přetiskl se svolením deníku WorldNetDaily.   23.03.2006 00:00 6