Praha Jeruzalém

Dva Palestinci byli zabiti při pokusu prokopat tunel z oblasti Rafáhu do Egypta, nejméně další čtyři byli zraněni. Předpokládá se, že tunel měl sloužit pašování zbraní, ale zpráva zatím nebyla oficiálně potvrzena. (Reuters)

Izraelská armáda zneškodnila v Hebronu laboratoř na výrobu výbušnin, v níž v pátek došlo k explozi, zřejmě kvůli pracovní nehodě způsobené Palestinci sestavujícími výbušná zařízení. Laboratoř, jež byla zneškodněna kontrolovanou explozí, obsahovala množství trubkových bomb a výbušniny používané ve městě proti izraelským jednotkám. (Ynet)

Palestinské zdroje v Pásmu Gazy informovaly, že izraelské letectvo napadlo na jihu Pásma Gazy vůz, v němž cestovali palestinští ozbrojenci. Vrtulníky také ostřelovaly výcvikový tábor ve městě Rafáh. Ve voze byl zabit velitel Výborů lidového odporu, Ijád Abu Al-Ajnajn, jeho syn a čtyři ozbrojenci. (Ali Waked, Hanan Greenberg) (redakčně upraveno a zkráceno, Israel.cz)

Spojené státy oznámily, že zruší nebo přeruší podporu projektů cílených na nepřímou pomoc Palestincům v hodnotě 240 milionů dolarů z obav, že by peníze mohly jít ve prospěch nového vedení militantního islamistického hnutí Hamás, sdělil v pátek vysoký představitel Ministerstva zahraničí. Spojené státy zároveň přesměrují část těchto peněz na humanitární projekty pro zbídačený palestinský lid. Humanitární pomoc bude během několika let navýšena o 57 procent na 287 milionů dolarů. (AP)


08.04.2006 00:00 6