Praha Jeruzalém

V Libanonu byla odhalena buňka, která plánovala vraždu vůdce Hizballáhu Hassana Nasralláha. Desetičlenná buňka sledovala během března a dubna Nasralláhův pohyb a již určila datum vraždy. Členové buňky v době zatčení drželi lehkou protitankovou střelu (LAW) a další zbraně. (Roee Nahmias)

Izraelské jednotky operující na Západním břehu v pondělí ráno zadržely 19 hledaných Palestinců. Při zatýkání 11 podezřelých v oblasti Nábulusu došlo k přestřelce, ale zranění hlášena nebyla. Ostatní byli zatčeni v oblasti Ramalláhu, Hebronu a Tulkarmu. (Ynet)

Izraelská armáda nařídila v pondělí palestinským policistům, aby opustili kanceláře Koordinace a spolupráce v Jerichu. Podle představitelů armády byl rozkaz vydán v souladu s vládním rozhodnutím reagujícím na nástup Hamásu k moci. (Efrat Weiss)

Prozatímní premiér Ehud Olmert poukázal na fakt, že jej 78 poslanců Knessetu doporučilo prezidentu Kacavovi k pověření sestavením vlády, se slovy „možná zde byl na krátký čas dojem nebo iluze, že zde je někdo jiný, kdo by mohl vládu sestavit.“ „Mám radost, že nyní jsou věci jasné … čestně jsme nabídli každé straně, která chce přijmout naše základní principy, aby se zapojila do vlády. Chceme vytvořit nejširší možnou vládu.“ (Moran Zelikovitch)

Společnost Dor-Alon, exkluzívní dodavatel pohonných hmot pro Palestinskou samosprávu, zastavila Samosprávě dodávky kvůli dluhu ve výši desítek tisíc šekelů. Sdělily to zdroje na energetickém trhu. Podle nich zaujal Dor-Alon v jednání se Samosprávou tvrdou linii poté, co se  USA a EU rozhodly zastavit jí přísun pomoci. (Tani Goldstein)

Brigády Saláha al-Dína, vojenské křídlo Výborů lidového odporu, sdělily, že Džabír Ahras, Palestinec zabitý v neděli při přestřelce s izraelskou armádou ve východním Betlémě, byl hlavou pobočky Výborů lidového odporu na Západním břehu. Ahras byl pověřený vedením raketového projektu a vedl skupinu teroristů plánujících útoky na jeruzalémskou čtvrť Gilo. Ostatní členové byli zatčeni asi před měsícem. Mluvčí organizace, Abu Abir, slíbil, že skupina Ahrasovu smrt pomstí. Výbory lidového odporu jsou skupinou operující v Gaze, na Západním břehu začaly působit teprve nedávno. Ahras podle izraelské armády začal po vojácích střílet, když se přiblížili k domu, kde se ukrýval. Jednotky odpověděly palbou, při které byl zabit. Nikdo z vojáků zraněn nebyl. (Ali Waked,Efrat Weiss) (redakčně upraveno – Israel.cz)

Norsko zmrazilo svou pomoc Palestinské samosprávě, sdělili norští představitelé. Norsko se tak připojilo k rostoucímu počtu zemí zastavujících pomoc ve snaze vyvinout na Hamás nátlak, aby obnovil jednání s Izraelem. Ministr zahraničí Jonas Gahr Stoere sdělil, že Norsko chce přivést Izrael a Palestince zpět k jednacímu stolu, „aby jsme dosáhli svého cíle a cíle mezinárodního společenství – totiž dvou států, které mohou žít jeden vedle druhého v míru. (Reuters)

Cizím občanům, kteří se budou účastnit setkání se členy Hamásu na územích Palestinské samosprávy, bude odepřeno setkání s izraelskými představiteli. Toto rozhodnutí bylo přijato při jednání v kanceláři prozatímního premiéra Ehuda Olmerta, jehož se účastnili i mimokabinetní ministři. Bylo také rozhodnuto, že Izrael bude působit tak, aby zabránil konsolidaci moci Hamásu. (Ronny Sofer)

10.04.2006 00:00 1