Praha Jeruzalém

Papež Benedikt se ve svém velikonočním poselství dovolával ustavení palestinského státu. V části svého proslovu věnované míru na Blízkém východě řekl: „Kéž mezinárodní společenství, které potvrzuje právo Izraele na existenci v míru, napomůže Palestinskému lidu překonat zoufalé podmínky, ve kterých žije, a budovat svou budoucnost směřováním k ustavení státu, který je skutečně jejich vlastní.“ (Reuters)

Šest organizací pro lidská práva podalo k Nejvyššímu soudu petici proti rozkazům izraelské armády povolujícím ostřelování cílů v severním Pásmu Gazy sto metrů od palestinských domů. Asociace pro občanská práva tvrdí, že vojenské rozkazy jsou jasně ilegální a staví izraelské vojáky do pozice, v níž mohou být obviněni z válečných zločinů. V minulosti izraelská armáda zachovávala při ostřelování vzdálenost 300 metrů od domů Palestinců. (Tal Rosner)

Íránský ministr zahraničí Manúšer Mottaki v neděli potvrdil, že jeho země plánuje převést na Palestinskou samosprávu 50 milionů dolarů. „V inspiraci islámskou revolucí podporuje Írán Palestince jako ústřední téma ve své zahraniční politice. Íránský prezident a vláda považují pokračování v této cestě za svou zákonnou a lidskou povinnost,“ řekl Mottaki. (Dudi Cohen)

Viceprezident Sýrie Farúk Al-Šara oznámil, že syrští občané budou moci darovat peníze palestinskému lidu a Palestinské samosprávě v rámci sbírky, která bude brzy zahájena. Al-Šara vyjádřil naději, že „západní země neužijí výmluvu, že hovoříme o sbírce na podporu terorismu. Tyto finance jsou myšleny k odvrácení skutečné katastrofy v Palestině.“ (Roee Nahmias)

17.04.2006 00:00 1