Praha Jeruzalém

Vysoký představitel Hamásu v úterý obvinil z odpovědnosti za sebevražedný atentát v Tel Avivu Izrael a ostře kritizoval palestinského prezidenta za vyslovení odsouzení útoku při němž bylo zabito devět lidí a desítky dalších zraněny. „Izrael je sám odpovědný za současnou eskalaci,“ řekl Músa Abu Marzúk, náměstek šéfa politické kanceláře Hamásu, agentuře The Associated Press. Izrael v úterý prohlásil, že odpovědnost za nejvražednější útok za posledních 20 měsíců připisuje Hamásem vedené palestinské vládě – a to i přesto, že útok provedla úplně jiná militantní skupina – Islámský džihád. (AP)

Na jednání po teroristickém útoku v Tel Avivu řekl Gideon Ezra, ministr vnitřní bezpečnosti, že požaduje, aby lidé, kteří v Izraeli přepravují nebo zaměstnávají ilegální cizince, byli předvedeni před rychlý soud a jejich vozidla byla zkonfiskována. (Efrat Weiss) (zkráceno)

Premiér Ehud Olmert během bezpečnostních konzultací po teroristickém útoku v Tel Avivu schválil návrh odebrat izraelské občanství všem palestinských ministrům a poslancům, kteří jsou občany Izraele. Tento krok doporučila ministryně zahraničí Cipi Livniová. Juval Diskin, ředitel bezpečnostní služby Šin Bet, řekl při jednání, že „od nástupu Hamásu k moci je zde nárůst vůle Palestinců páchat útoky.“ Diskin dále řekl, že bylo zadrženo 88 potencionálních teroristů, 11 z nich na poslední chvíli. (Attila Somfalvi)

Jeden z hledaných Palestinců zadržených v pondělí jednotkami izraelské armády v Tulkarmu na Západním břehu je Mahmúd Džalád, člen teroristické skupiny Tanzim, který plánoval provést v Izraeli sebevražedný útok. Dva další hledaní Palestinci, kteří byli zatčeni, vyjádřili záměr provést teroristické útoky. (Efrat Weiss)


18.04.2006 00:00