Praha Jeruzalém

Rusko předá Hamásem vedené Palestinské samosprávě pomoc ve výši 10 milionů dolarů, informoval v úterý deník Izvěstija citující nejmenovaného představitele ruského ministerstva zahraničí a palestinského ministra financí Omara Abdela Razeka. Nyní probíhají jednání o načasování transakce. (AP)

Německo v úterý souhlasilo, že uvolní cestu pro otevření nacistických záznamů o asi 17 milionech Židů a zotročených dělníků pronásledovaných a zabíjených nacisty a jejich kolaboranty během holocaustu před šedesáti lety. Ministryně spravedlnosti Brigitte Zypries sdělila na tiskové konferenci v americkém Pamětním muzeu holocaustu, že Německo bude pracovat v partnerství se Spojenými státy pro zajištění otevření archivů umístěných v německém Bad Arolsenu a dovolí historikům a přeživším přístup k nějakým 30 až 50 milionům dokumentů. (AP)

Egypt a Arabská liga odsoudily úterní Palestinský sebevražedný útok, při kterém zemřelo 9 osob, a zvou obě strany zpět ke kulatému stolu. Egyptský ministr zahraničí Ahmed Abúl Gheit popsal útok jako „teroristické jednání“, což je velmi silné odsouzení od arabského státu, který obvykle obviňuje z násilí Izraelce stejně jako Palestince. (AP)

Izraelská vláda má právo bránit svůj lid, ale měla by při zvažování odpovědi na smrtonosný sebevražedný atentát v Tel Avivu brát ohled na důsledky pro mírový proces, sdělilo v úterý americké ministerstvo zahraničí. Toto víceznačné prohlášení, téměř shodné s prohlášením Bushovy administrativy po teroristických útocích na Izrael, vyjádřil mluvčí ministerstva Sean McCormack. (AP)

Vedoucí Strany Práce: V koaličních rozhovorech s Kadimou nejsou žádné pozitivní výsledky. „Neshodli jsme se na žádných společných principech a diskuse bude pokračovat.“ Obě strany se liší v názorech na socio-ekonomické otázky. Strana práce požaduje zvýšení minimální mzdy. Po Velikonočních prázdninách se strany budou domlouvat na rozdělení ministerských postů. (Attila Somfalvi)

19.04.2006 00:00