Praha Jeruzalém

Jordánští bezpečnostní představitelé sdělili londýnskému arabskému deníku Al-Haját, že organizace Al-Kájda začala působit na Západním břehu a v Pásmu Gazy, a zopakovali tak nedávné výroky předsedy Palestinské samosprávy, Mahmúda Abbáse. Představitelé sdělili, že nedávno byl zmařen pokus o útok na „významný cíl“ skupinou napojenou na Al-Kájdu, odmítli však říci, zda byli členové skupiny zatčeni. (Roee Nahmias)

Izraelští vojáci zadrželi během noci na Západním břehu 22 hledaných Palestinců. 10 členů Islámského džihádu bylo zadrženo v oblasti Džanínu. V Nábulusu vojáci zadrželi jednoho člena Islámského džihádu a dvě Palestinky. Člen Hamásu byl zadržen v Tulkarmu. Čtyři členové Islámského džihádu byli zadrženi v Betlému. V Hebronu vojáci zatkli dva členy Lidové fronty pro osvobození Palestiny. (Ynet)

Palestinské zdroje v Ramaláhu informovaly, že izraelští vojáci zastřelili Muhammada Farida Námeha, 13, z utečeneckého tábora Kalandíja u Ramaláhu. Vojáci podle Palestinců vystřelili na Námeha a jeho kamarády, když na vojáky házeli kameny. Armáda tvrdí, že střílela na dva Palestince pokoušející se prostříhat bezpečnostní plot. Vojáci údajně stříleli na dolní část těla podezřelých. (Efrat Weiss)

Obsáhlá zpráva sestavená Oddělením dohledu izraelské armády odhalila, že armádní pravidla boje nejsou vojákům dostatečně jasná a že jsou tak otevřená interpretaci. Zpráva také odhaluje, že někteří z velitelů k pravidlům dodávají vlastní interpretace a tím vytvářejí zmatek. Zpráva nedávno rozšířená mezi důstojníky armády odhaluje zásadní pochybení v citlivých otázkách týkajících se toho jak a kdy může být braň použita. (Hanan Greenberg)

Zdroje ve Straně práce vyjádřily optimismus nad možností podržení 20. mandátu, který strana ztratila ve prospěch Jednotné arabské kandidátky Ta′al. Sdělily, že chyba se stala při počítání hlasů ve volebním středisku v Tel Avivu, kde strana získala 14 hlasů a Jednotný judaismus Tóry získal 470 hlasů. Výledky kontroly budou předány Ústřednímu volebnímu výboru. (Ilan Marciano)


04.04.2006 00:00 1